نیویورک تایمز به ترامپ: تحریم های ایران را تعلیق کنید

به گزارش وبلاگ زرسید، خبرنگاران : با افزایش آمار مبتلایان و درگذشتگان کرونا در ایران و همزمان با اعلام جدیدترین تحریم های بشردوستانه علیه ایران، هئیت تحریریه نیویورک تایمز خواستار تعلیق تحریم های ایران شد.

نیویورک تایمز به ترامپ: تحریم های ایران را تعلیق کنید

به گزارشوبلاگ زرسید به نقل از خبرآنلاین، نیویورک تایمز در مقاله ای نوشت: در سال 2003 هنگامی که زلزله در شهر بم باعث کشته شدن هزاران نفر شد، جورج بوش رئیس جمهور وقت ایالات متحده برای مدت کوتاهی سال ها خصومت ها را نادیده گرفت و تجهیزات پزشکی را به این کشور ارسال کرد. وی همچنین موقتا برخی از محدودیت ها و تحریم های ارسال پول و کالا را نیز کاهش داد.

با این حال، در شروع پائیز که شمار مبتلایان و قربانیان پاندمی در ایران رو به افزایش است دولت ترامپ توجهی به این موضوع نداشته است. تحریم های جدید علیه بانک های به ویژه در طی همه گیری بی رحمانه است. دولت ایالات متحده مخالفت خود را با درخواست ایران که البته هنوز محقق نشده، برای وام 5 میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول برای کمک به مبارزه با بیماری کرونا اعلام کرده است. همچنین با نادیده دریافت شرایط بیماری در ایران، دولت ترامپ تحریم های جدیدی را اضافه کرده است.

اقدام هفته گذشته دولت ترامپ در تحریم 18 بانک ایرانی به نظر می رسد آخرین تلاش برای قطع روابط اقتصادی و اقتصادی ایران با جهان است. در دولت ترامپ ایرانی بودن، جرم کافی به نظر می رسد. در لیست جدید نام دو بانک مسکن که مختص وام است و بانک کشاورزی که تسهیلات در اختیار کشاورزان می گذارد، دیده می شود. باربارا اسلاوین، مدیر ابتکار آینده ایران در شورای آتلانتیک کمپین فشار حداکثری را به عنوان سادیسم سیاست خارجی معرفی می کند. ماهیت یک جانبه و فراسرزمینی تحریم ها - که نه تنها ایران بلکه به هر شرکتی در جهان را که با ایران تجارت کند، را آسیب می رساند- نزدیکترین متحدان آمریکا را رنجانده است.

مقامات دولت ادعا می کنند که آن ها شرکت هایی را که اقلام ضروری ارسال می کنند را در زمره معافیت ها قرار داده اند. اما فرایند تأیید معافیت ها برای پاسخگویی به نیازهای بهداشتی در هنگام شیوع بیماری بسیار دست و پا گیر و زمان بر است. حتی اگر شرکت ها در فروش تجهیزات پزشکی مورد نیاز به ایران آزاد باشند، ایران همچنان در پرداخت هزینه آنها با مشکل روبرو خواهد شد. این کشور فاقد ارز لازم است زیرا دولت ترامپ سعی کرده دیگر کشورها را از خرید کالاهای ایرانی به ویژه نفت منصرف کند و به دلیل تحریم های بانکی آمریکا دسترسی به درآمد صادراتی که ایران کسب می کند برای این کشور سخت است.

سیاست ایالات متحده با گذشت زمان بازه کمتری خواهد داشت. هرچه ایالات متحده این اهرم را بیشتر به جریان اندازد، در سراسر جهان اشتیاق بیشتری برای ایجاد مکانیسم های اقتصادی جایگزین وجود خواهد داشت که در نهایت منجر به محرومیت واشنگتن از نفوذ جهانی اش می شود. برای مقامات آمریکایی عاقلانه تر خواهند بود که در این شیوع همه گیری تحریم های ایران را متوقف کنند.

منبع: اقتصادنیوز

به "نیویورک تایمز به ترامپ: تحریم های ایران را تعلیق کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز به ترامپ: تحریم های ایران را تعلیق کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید