اهداف چندگانه آمریکا از اقدام نظامی احتمالی در عراق

به گزارش وبلاگ زرسید، خبرنگاران، گروه بین الملل- پیمان یزدانی: در روزهای گذشته منطقه و کشور عراق شاهد تحرکات نظامی گسترده آمریکا می باشد و این در حالی است که دنیا و منطقه درگیر مقابله با ویروس کشنده کرونا است.

اهداف چندگانه آمریکا از اقدام نظامی احتمالی در عراق

تحرکات نظامی آمریکا به حدی گسترده است که بیشتر کارشناسان و رسانه های دنیا از اقدام نظامی گسترده قریب الوقوع این کشور در عراق خبر می دهند.

اقدام احتمالی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در عراق و منطقه خاورمیانه درحالی صورت می گیرد که آمریکا و دنیا درگیرمقابله با بیماری کرونا هستند و اقتصاد آمریکا و به تبع آن اقتصاد دنیا وارد رکود گسترده ای شده است.

برای حمله نظامی ترامپ به عراق و ایجاد درگیری نظامی جدید در منطقه خاور میانه در این مقطع کنونی می توان اهدافی را متصور بود که کاخ سفید به دنبال آن است:

*اشغالگران آمریکایی در راستای سیاست فشار حدبیشتری بر ایران قصد دارند با هدف قرار دادن گروه های عراقی نزدیک به ایران از جمله سازمان بدر به رهبری هادی العامری، عصائب اهل الحق به رهبری قیس الخزعلی و جنبش النجباء به رهبری اکرم الکعبی و نیز کتائب حزب الله عراق به زعم خود از میزان نفوذ ایران در عراق بکاهند و همکاری های مالی و سیاسی و فرهنگی ایران با این کشور را که نقش مهمی در کاهش اثرات تحریم های آمریکا علیه تهران داشته اند را تحت تاثیر قرار دهند.

*در پی شیوع ویروس کرونا و رکود اقتصاد دنیای قیمت نفت خام به کمتر از 30 دلار در هر بشکه سقوط نموده است امری که موجب خسارات سنگینی به شرکت های آمریکایی فراوری کننده نفت شیل زده است و ادامه فعالیت آنها برای فراوری نفت شیل را با مخاطره جدی روبرو نموده است. از همین رو ایجاد یک درگیری نظامی در منطقه خاورمیانه می تواند موجب افزایش قیمت دنیای نفت گردد و از ورشکستگی غول های نفتی این کشور ممانعت کند.

*همچنین ایجاد یک درگیری نظامی در منطقه می تواند با افزایش قیمت نفت وهمچنین تهدید امنیت انرژی کشور چین که اقتصادش شدیدا وابسته به نفت منطقه است موجبات مهار چین را برای آمریکا ایجاد کند و همچنین زمینه را برای دریافت امتیازات تجاری بیشتر از این کشور و دیگر اقتصادهای عظیم دنیا مثل اروپا که اقتصادشان به نفت خاورمیانه است را فراهم کند.

*گسترش درگیری ها به تاسیسات نفتی عربستان می تواند موجبات کاهش فراوری نفت توسط ریاض و از دست دادن بخشی از سهم بازار انرژی دنیا توسط این کشور گردد امری که نتیجتا توسط نفت آمریکا جایگزین خواهد شد.

* شیوع بیماری کرونا در آمریکا و دنیا موجب شده است تا بسیاری از مردم آمریکا شغل های خود را از دست دهند و نرخ بیکاری در این کشور افزایش یابد. هر گونه ماجراجویی نظامی آمریکا در منطقه می تواند موجب رونق بخشیدن به صنایع نظامی این کشور گردد و تا حدودی نرخ رشد بیکاری در آمریکا را مهار کند.

*نهایتا تمامی این اهداف می تواند موجبات نجات احتمالی دونالد ترامپ در انتخابات پیشروی آمریکا را فراهم کند. بسیاری از نظر سنجی ها حکایت از آن دارند که لاپوشانی ترامپ درباره شیوع ویروس کرونا و اقدام دیرهنگام وی برای مقابله با این بیماری و تبعات مالی آن برای مردم آمریکا پیروزی وی در انتخابات آینده را در هاله ای از ابهام قرار داده و موجب شده است تا رقیب دموکرات وی دست پیش را داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اهداف چندگانه آمریکا از اقدام نظامی احتمالی در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف چندگانه آمریکا از اقدام نظامی احتمالی در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید