اما و اگر های ممنوعیت کشت برنج در فلات مرکزی ، افزایش قیمت زمینه ساز کشت برنج در مناطق کم آب شد!

به گزارش وبلاگ زرسید، پاسخ مسئولان ذی ربط به جزئیات ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شمالی و کشت این محصول آب بر.

اما و اگر های ممنوعیت کشت برنج در فلات مرکزی ، افزایش قیمت زمینه ساز کشت برنج در مناطق کم آب شد!

به گزارش خبرنگار , وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی را از سال 93 به منظور مدیریت مصرف آب گفت که این امر مورد انتقاد کارشناسان و دست اندرکاران قرار گرفت چرا که آنها معتقدند حذف کشت برنج راه چاره مناسبی نیست و طبق قانون تنها کشت خشخاش در کشور ممنوع است.

اگرچه کمبود آب به سبب خشکسالی های اخیر ، بهره برداران بخش کشاورزی را با چالش های متعددی روبرو کرده است، اما آنها براین باورند که سطح زیر کشت در استان های غیر شاقتصادی چندان چشمگیر نیست که وزارت جهاد کشاورزی به منظور مدیریت مصرف بخواهد کشت برنج را ممنوع و محصولات دیگر را جایگزین کند.

بسیاری از مسئولان و کنندگان مجلس معتقدند که با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، بارش بی سابقه باران طی 40 سال گذشته در خوزستان و منابع آبی استثنایی در بسیاری از استان ها کشت برنج محدودیتی ندارد و در سال هایی که میزان بارش چندان چشمگیر نیست، کشت این محصول حتی در استان های شاقتصادی به سبب حفظ منابع آبی باید ممنوع اعلام شود.

علی رغم آنکه علیمراد اکبری معاونت امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در 4 تیر امسال در همایش کارگروه ملی سازگار با کم آبی، کشت برنج جز در استان های گیلان و مازندران را ممنوع گفت و براین اساس طرح ممنوعیت کشت در هیئت دولت مصوب و به استان ها ابلاغ شد، اما همچنان شاهد برداشت و دوباره کشت برنج در استان های ممنوعه هستیم.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی و بی توجهی کشاورزان به کشت این محصول آب بر در استان های غیر شاقتصادی با خبر شویم:

کاهش مصرف آب به 13 هزار متر مکعب در هر هکتار بیانگر آب بر نبودن کشت برنج است

جعفر حسینی مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار , درباره آخرین جزئیات کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی یک بار بحث کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی را ممنوع گفت و سپس ممنوعیت به محدودیت و کاهش کشت ظرف مدت زمان سه ساله تغییر پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه با ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی مخالف هستم، اضافه نمود: براساس قانون اساسی، کشت خشخاش تنها در کشور ممنوع است و در خصوص سایر محصولات ممنوعیتی وجود ندارد و برای کاهش مصرف محصولات آب بر تنها از راه چاره ها نباید غافل شویم.

حسینی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع آبی، در حوزه آب های زیرزمینی با نصب کنتور های هوشمند حجمی امکان کنترل کشت، تعادل بازار و تامین نیاز مصرف کننده و عدم ممنوعیت وجود دارد و در حوزه آب های سطحی به سبب بارندگی های مناسب اخیر در استان های خوزستان، فارس و ... کشاورزان اقدام به کشت برنج کردند.

مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با تاکید بر ضرورت تعریف کشت برنج برای آب های سطحی و زیرزمینی بیان نمود: با توجه به مکانیزه شدن کشت برنج، دیگر همانند گذشته آب چندانی مصرف نمی کند و به عبارت دیگر تولید این محصول جز کشت های آب بر نیست.

به گفته وی، کشاورزان در صورت استفاده از روش های نوین همچون خشکه کاری، آبیاری با طیف و روش کشت تناوبی می توانند میزان آب مصرفی برنج را به طور چشمگیری کاهش دهند.

حسینی با اشاره به اینکه در گذشته برای کشت برنج در هر هکتار 25 هزار متر مکعب آب مورد استفاده قرار می گرفت، اظهار کرد: این در حالی است که با استفاده از روش های جدید، مصرف آب به 13 هزار متر مکعب کاهش می یابد که به همین خاطر کشت برنج جز محصولات آب بر نیست.

این مقام مسئول اضافه نمود: با توجه به وقوع سیل اخیر و شرایط مساعد بارندگی در خوزستان، شرایط مساعد آب های سطحی و امکان کشت برنج از ذخیره آب های سطحی جای این سوال مطرح است که چرا ممنوعیت برای کشت اجرا شود؟

وی با بیان اینکه حذف کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی راه چاره مناسبی نیست، گفت: با وجود آنکه ذائقه مردم برنج ایرانی است، از این رو برای تامین نیاز کشور و کاهش واردات باید از طریق آبیاری به شیوه تناوبی، طیف و کشت برنج به صورت خشکه کاری راه چاره های کاهش مصرف آب در برنج را دنبال کنیم.

مشاور نظام صنفی کشاورزی درباره تاثیر بارندگی های اخیر بر میزان تولید برنج بیان نمود: با توجه به شرایط مساعد بارندگی و آبی، امسال علاوه بر استان های شاقتصادی، تولید برنج در استان های خوزستان و بخش هایی از فارس بسیار مناسب بوده است، اما تا انتها فصل برداشت نمی توان برآورد دقیقی از میزان تولید داشت.

وی با بیان اینکه سال گذشته صنایع تبدیلی شالیکوبی های شمال کشور نیمه فعال بودند، شرح داد: این در حالی است که امسال به صورت 24 ساعته فعال هستند که با وجود شرایط مساعد تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل از الان نمی توان گفت که نیازی به واردات داریم یا خیر؟

سیاست وزارت جهاد کشاورزی همچنان ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی است

عباس زارع مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار , درباره ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی اظهار کرد: با توجه به کم آبی و خشکسالی های اخیر، وزارت جهاد کشاورزی کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی را ممنوع اعلام کرده است.

وی اضافه نمود: با توجه به بارندگی های اواخر سال گذشته و امسال، استان های خوزستان، لرستان، فارس به سبب شرایط مساعد آب های سطحی اقدام به کشت برنج کردند، در حالیکه این امر سیاست وزارت جهاد کشاورزی نبوده است.

زارع ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع آبی و سطحی، وزارت نیرو در جلسه کارگروه سازگاری با کم آبی قرار است به موضوع کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی و تاثیر آن بر شرایط منابع آبی بپردازد چرا که مصوبه وزارت جهاد کشاورزی در خصوص ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی همچنان پابرجاست و مسئولان این وزارتخانه مساعدتی در ارتباط با کشت این محصول نداشتند.

مجری طرح سامانه های نوین آبیاری با اشاره به اینکه فراوانی آب سطحی در سال گذشته و آب های رهاشده از روان آب ها و سد ها بر موضوع کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی دامن زده است، بیان نمود: این در حالی است که یک سال پربارشی نبایددلیلی بر ممنوعیت کشت شود.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی، علی رغم یک سال پربارشی تغییر سیاستی در خصوص الگوی کشت نداشته است و همانند گذشته فرایند عادی خود را طی می کند.

قیمت بالای برنج دلیل اصلی کشت در استان های غیر شاقتصادی

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار , با اشاره به اینکه کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی منع قانونی ندارد، اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد بارندگی در ابتدای سال و وقوع سیل اخیر، بسیاری از استان های غیر شاقتصادی اقدام به کشت برنج کردند.

وی اضافه نمود: با وجود شرایط مساعد آب های سطحی، روان آب ها و سد های کشور به کشاورزان نمی توان گفت که اقدام به کشت رنج نکنند چرا که مصوبه و منع قانونی در این خصوص وجود ندارد.

خان محمدی ادامه داد: اگرچه خشکسالی های اخیر مرتفع نشده است، اما هم اکنون کشاورزان استان خوزستان در حال برداشت برنج و دوباره کشت هستند.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با تاکید بر این مسئله که باید برنامه مدونی در اختیار کشاورزان قرار گیرد، بیان نمود:تا زمانیکه الگوی کشت اجرا نشود و آمار دقیقی از تولید محصولات ارایه نشود، بدون تردید کشت های ممنوعه به سبب تفاوت چشمگیر قیمت با کشت دیگر محصولات روی کار می آیند.

به گفته وی، با وجود بازار مناسب برنج و خرید هر کیلو محصول به قیمت 15 هزار تومان به بالا از کشاورزان بدیهی است که آن ها به سراغ کشت گندم و دیگر محصولات نمی فرایند و در هر کجا که امکان کشت برنج وجود دارد، اقدام می کنند.

خان محمدی با بیان اینکه تامین معیشت خانوار مهم ترین چالش پیش روی کشاورزان است، شرح داد: با توجه به آنکه مسئله اقتصادی و درآمد برای کشاورزان حائز اهمیت است، از این رو آن ها در استان های غیر شاقتصادی به سبب صرفه اقتصادی تولید برنج، اقدام به کشت این محصول می کنند و به مسائل دیگر از جمله از بین رفتن منابع آب و خاک توجهی نمی کنند.

نیازی به اجرای ممنوعیت کشت برنج در سال های پر بارشی نیست!

عنایت اله بیابانی قائم مقام خانه کشاورز در گفت و گو با خبرنگار , با اشاره به اینکه در سال های پربارش نیازی به اجرای قانون ممنوعیت کشت در استان های غیر شاقتصادی نیست، اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و بارش های اخیر نه تنها در استان های گلستان، مازندران و گیلان، بلکه در استان های غیر شاقتصادی همچون خوزستان، فارس و ... شرایط کشت برنج بسیار مساعد بود که همین امر موجب شد به سبب تولید مناسب، نیازی به واردات نداشته باشیم.

وی اضافه نمود: اگرچه حفاظت از منابع آبی جز دستاوردهایی است که باید استمرار یابد، اما در شرایطی که کشت برنج با نیازهای آبی در تناقض نیست، مسئله ای ندارد.

بیابانی با اشاره به اینکه ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شاقتصادی به قوت خود باقی است، بیان نمود: البته در شرایط مساعد نزولات آسمانی، دیگر نیازی به اجرای این قانون نیست، کما اینکه امسال به سبب شرایط مساعد سیلاب و روان آب ها این محدودیت در استان های غیر شاقتصادی اجرا نشد و در نهایت این امر موجب شد تا نیازی به واردات نداشته باشیم که امیدواریم این فرایند در سال های آینده استمرار یابد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در انتها شرح داد: با وجود شرایط مساعد تولید، مجوزهایی برای واردات برنج داده شده که این مجوزها همچنان به قوت خود باقی است، اما در مجموع امیدواریم میزان واردات در حدی باشد که آسیبی به تولید داخل وارد نکند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اما و اگر های ممنوعیت کشت برنج در فلات مرکزی ، افزایش قیمت زمینه ساز کشت برنج در مناطق کم آب شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگر های ممنوعیت کشت برنج در فلات مرکزی ، افزایش قیمت زمینه ساز کشت برنج در مناطق کم آب شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید