80 نشریه دانشجویی فعال در دانشگاه علامه طباطبایی منتشر می شود

به گزارش وبلاگ زرسید، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت:در سال های گذشته حدود 35 نشریه مجوزدار داشتیم که منتشر نمی شدند و در حال حاضر حدود 80 نشریه فعال داریم.

80 نشریه دانشجویی فعال در دانشگاه علامه طباطبایی منتشر می شود

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ زرسید، به نقل از دانشگاه علامه، نشست تقدیر از نشریه های برتر دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی با حضو حسین سلیمی، رئیس دانشگاه، وحید شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی و جمعی از مدیران این معاونت، مدیر مسئولان و سردبیران نشریه های دانشجویی برگزار شد.

حسین سلیمی، رئیس دانشگاه در این نشست در سخنانی گفت: در سال های گذشته حدود 35 نشریه مجوزدار داشتیم که منتشر نمی شدند و در حال حاضر حدود 80 نشریه فعال داریم؛ این باعث افتخار است و به این معنی است که در بین دانشجویان امید وجود دارد.

وی ادامه داد: نشریه بستری برای تجربۀ کار علمی، تشکیلاتی و مطبوعاتی است. ما به نسبت دانشگاه های دیگر شرایط خوبی از این نظر داریم.

سلیمی در ادامه اضافه نمود: در مورد داشتن دفتری مستقل برای نشریات دانشجویی حق با فعالان نشریات است و من از مسئولان دست اندر کار می خواهم مکانی را برای فعالیت های نشریات در دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی و پردیس مرکزی فراهم آوردند.

رئیس دانشگاه اعلام نمود: ما در طرح جامع دانشگاه مدنظر داریم مکانی با عنوان مرکز فعالیت های فرهنگی دانشجویان را در یک سال آینده فراهم کنیم که تمام انجمن ها، کانون ها و نشریات در آنجا باشند. اما قبل از اینکه این فضا ایجاد شود باید این مشکل در شورای دانشگاه مطرح شود تا فعالان دانشجویی نشریات بتوانند از اتاق های جلسات موجود در دانشگاه استفاده کنند.

در ادامه سلیمی ضمن پاسخگویی در مورد بودجه دانشگاه در زمینه فعالیت های دانشجویی گفت: یکی از هدف های ما این است که دانشجو راه را پیدا و کشف کند؛ کیفیت کنونی نشریات نشان دهندۀ این است که دانشجویان کار خود را بلد هستند.

محمد امیرپناهی، مدیر فرهنگی دانشگاه هم در این نشست در سخنانی گفت: امسال در جشنواره تیتر 11، نشریات دانشگاه علامه طباطبائی 14 رتبه کسب کردند که به لحاظ فراوانی در این چند سال، حائز اهمیت بوده است. برخی از نشریات دانشجویی مانند نشریه نویسا و نشریه دولت یار هم بیش از یک رتبه کسب کردند.

وی ادامه داد: در بخش نشریات تخصصی علوم انسانی، هر سه رتبه متعلق به دانشگاه علامه بود که این سه نشریه مربوط به انجمن های علمی-دانشجویی است که این نشان می دهد این انجمن ها در تراز خوبی قرار گرفته اند.

امیرپناهی شرح داد: این پیروزیت ها از یک طرف محصول تلاش و استعداد دانشجویان و از طرف دیگر محصول فعالیت معاونت فرهنگی و اجتماعی در این حوزه است.

مدیر فرهنگی دانشگاه در ادامه گفت: از جمله اقداماتی که منجر به افتخار آفرینی در جشنواره تیتر 11 شده است می توان به برگزاری دوره های آموزشی، حمایت مالی از نشریات، توانمندسازی دانشجویان برای انجام امور فنی مربوط به نشریه از جمله طراحی، برگزاری جلسه تخصصی نقد نشریات و برگزاری جلسات انتقال تجربه با حضور فعالان پیروز نشریات، اشاره کرد.

وی یادآور شد: دانشگاه علامه طباطبائی حدود 118 نشریه دارای مجوز دارد که بالغ بر 80 نشریه آن فعال است و منتشر می شود. از این تعداد، 41 نشریه در حوزه علمی و 37 نشریه در موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هستند.

امیرپناهی در ادامه اضافه نمود: بیشترین تعداد نشریات دانشجویی بر حسب دانشکده ها، مربوط به دانشکده ارتباطات با 22 نشریه و بعد از آن دانشکده حقوق و علوم سیاسی با 21 نشریه است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: در مورد صاحب امتیازی نشریات، تعداد 54 نشریه به صورت حقیقی، 38 نشریه برای انجمن های علمی، 14 نشریه برای کانون های فرهنگی و 12 نشریه مربوط به تشکل های سیاسی دانشگاه است.

در ادامه این نشست چندی از دانشجویان فعال در زمینه نشریات دانشجویی دربارۀ مسائل و دغدغه های خود در این زمینه گفتگو کردند. لزوم اختصاص دفتر به نشریات دانشجویی، افزایش تیراژ نشریات، ارائه نشریات در خارج از دانشگاه، برگزاری جشنواره درون دانشگاهی برای نشریات، لزوم اهمیت دادن به تک فروشی نشریات، فروش الکترونیکی نشریات و مصاحبه مسئولان دانشگاه با نشریات دانشجویی را می توان اشاره کرد.

گفتنی است، در پایان این نشست با اهدای لوح از نشریات برتر که در جشنواره تیتر 11 پیروزیت هایی را کسب کرده بودند، تقدیر شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "80 نشریه دانشجویی فعال در دانشگاه علامه طباطبایی منتشر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 نشریه دانشجویی فعال در دانشگاه علامه طباطبایی منتشر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید