مالیات بر خانه های خالی؛ هیچ برای دولت، همه چیز برای مردم

به گزارش وبلاگ زرسید، مالیات بر خانه های خالی یک مالیات تنظیمی است که هدف اصلی آن تحریک صاحبان خانه ها به عرضه آن ها، به منظور کاهش قیمت ها در بازارهای اجاره و فروش مسکن است.

مالیات بر خانه های خالی؛ هیچ برای دولت، همه چیز برای مردم

به گزارش گروه مالی وبلاگ زرسید، مالیات بر خانه های خالی یک مالیات تنظیمی است که هدف اصلی آن تحریک صاحبان خانه ها به عرضه آن ها، به منظور کاهش قیمت ها در بازار های اجاره و فروش مسکن است. این مالیات تنظیمی امروز در بسیاری از کشور های جهان، از جمله کشور های با نظام اقتصاد سرمایه داری نیز اعمال می گردد؛ بنابراین استناد به درآمد پایین دولت از این پایه مالیاتی، باهدف تضعیف آن، یا ریشه در عدم اطلاع از جوانب و آثار آن دارد و یا اقدامی از سوی ذینفعانی است که از شرایط آشفته امروز بازار مسکن ایران سود می برند و اقداماتشان دلیل اصلی افزایش قیمت ها است.

دولت در لایحه پیشنهادی بودجه 1400 دریافت مالیات از مالکان بخشی از واحد های مسکونی را در دستور کار قرار داده است. با استناد به جزئیات مربوط به طرح های مالیاتی دولت در لایحه بودجه، مالکان واحد های مسکونی خالی مشمول پرداخت مالیات می شوند. در این لایحه، کسب درآمد 200 میلیارد تومانی از محل دریافت مالیات بر خانه های خالی پیشبینی شده است.

مالیات بر خانه های خالی تنظیمی است نه درآمدی

این در حالیست که آنالیز ها نشان می دهد که مالیات بر خانه های خالی نه برای کسب درآمد بلکه با هدف تنظیمی در کشور های جهان اخذ می گردد؛ هر چند مطابق تجربه کشور ها این نوع مالیات درآمد کمی را نیز ایجاد می نماید و تمام درآمد آن نیز صرف ساخت مسکن ارزانقیمت برای مردم می گردد.

آنالیز تجربه کشور ها این موضوع را اثبات می نماید؛ به عنوان نمونه شهر ونکوور از سال 2017 اخذ مالیات از خانه های خالی را در دستور کار قرار داده است و از آن موقع تا به امروز بیش از 30 درصد خانه های خالی شهر به بازار عرضه شده و واگذاری خانه به صورت اجاره بلندمدت 19 درصد افزایش یافته است و برای کارایی بیشتر، مسئولان شهر تصمیم به افزایش نرخ تا سه برابر نرخ فعلی گرفتند؛ بنابراین کارکرد مالیات بر خانه های خالی ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا با افزایش عرضه و کاهش تقاضای غیرمصرفی، جلوگیری از انجماد سرمایه و در نهایت تخصیص درآمد حاصل از آن برای ساخت خانه اقشار متوسط به پایین است و هدف اصلی آن ایجاد درآمد برای دولت نیست.

بهانه تراشی ذینفعان برای تأخیر در اجرای مالیات بر خانه های خالی

با این حال بعضی ذینفعان و سوداگرانی که از شرایط آشفته کنونی بازار مسکن به دلیل ریسک پایین و سود بالا نهایت بهره را می برند، تمام سعی خود را برای توقف و به تأخیر انداختن چنین قانون های مهم و حیاتی انجام می دهند و در این راستا از ابزار های مختلف و بعضی رسانه ها نیز استفاده می نمایند.

در واقع سوداگران بازار مسکن با وسیله قرار دادن رسانه ها، بهانه هایی بدون پشتوانه علمی را مطرح می نمایند تا با ایجاد تردید در عزم مسئولان، آن ها را در اخذ مالیات دچار تردید می نمایند و همین عاملی برای ادامه جمع آوری سود های کلان این افراد می گردد.

این افراد گاه از درب درآمد کم حاصل از مالیات برخانه های خالی وارد می شوند، گاه از نبود زیرساخت و گاهی نیز شرایط حال حاضر را بهانه می نمایند. اما چیزی که ثابت است تأخیر در اجرای این مالیات با اهمیت و ضروری و متضرر شدن مردم مستضعف بوده که با توجه به شاخص های بازار، روز به روز از تأمین مسکن متناسب با احتیاج خود دور و دورتر می شوند.

مستأجران از مالیات بر خانه های خالی منتفع می شوند

به تازگی پیشبینی درآمد کم این مالیات در بودجه 1400 بهانه ای برای زیر سوال بردن قانون مالیات بر خانه های خالی شده است. در حالی که همانطور که ذکر شد هدف اصلی این قانون تنظیم و به تعادل رساندن بازار مسکن است. مضاف بر این که پایین بودن درآمد مالیات بر خانه های خالی اتفاقاً نشان از اصابت دقیق آن و راهنمایی مالکان به عرضه واحد های مسکونی به بازار دارد. چراکه نرخ این مالیات به قدری بازدارنده است که مالکان خانه های خالی به جای پرداخت آن، تصمیم به فروش یا اجاره آن خواهند گرفت که در هر دو حالت مستأجران را منتفع خواهد نمود.

القاء ترس اجرای قانون را 5 سال تأخیر انداخت

بنابراین طرح چنین اظهارات و بهانه هایی دو منشأ بیشتر ندارد: این افراد یا اطلاعی از تنظیمی بودن این مالیات ندارند و تجربه سایر کشور ها را مطالعه نکرده اند؛ یا اینکه با علم به تنظیمی بودن مالیات، به بهانه هایی در جهت تصویب و اجرای آن سنگ اندازی می نمایند که ناشی از ذینفع بودن یا ارتباط آن ها با ذینفعان است.

گفتنی است قانون دریافت مالیات از خانه های خالی در سال 1394 و در جریان اصلاح قانون مالیات های مستقیم، به تصویب رسیده است؛ اما با گذشت 5 سال از تصویب این قانون، تا به امروز اجرایی نشده است. بدون شک هجمه های رسانه ای ذینفعان و بازیگران بازار مسکن و القاء این ترس که مردم از شما مالیات خواهند گرفت، یکی از دلایل اصلی تأخیر در اجرای این قانون بوده است. هرچند قانون مصوب سال 1394 دچار اشکالاتی بوده است؛ اما بی عملی مسئولین در اصلاح قانون و اجرای آن طی 5 سال گذشته تا اوایل سال 1399 قابل توجیه نیست و اکنون که مجلس یازدهم در این خصوص وارد عمل شده، همچنان کوتاهی هایی در جهت اجرای آن مشاهده می گردد.

منبع: مقاومتی نیوز

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مالیات بر خانه های خالی؛ هیچ برای دولت، همه چیز برای مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات بر خانه های خالی؛ هیچ برای دولت، همه چیز برای مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید