لاوروف: مسائل کُرد ها در سوریه قابل چشم پوشی نیست

به گزارش وبلاگ زرسید، وزیر امور خارجه روسیه گفت: کُرد ها در چند کشور پراکنده هستند و انفجار منطقه در نتیجه مسائل مربوط به آن ها خواسته هیچ کشوری نیست.

لاوروف: مسائل کُرد ها در سوریه قابل چشم پوشی نیست

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ زرسید، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت، مسائل کُرد ها در سوریه قابل چشم پوشی نیست، اما نباید تشدید شود. وی همچنین تشکیل اتحاد نظامی با چین را رد کرد.

به نوشته خبرگزاری تاس، لاوروف در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی گفت: کُرد ها در عراق و ایران زندگی می کنند و یقیناً شمار عظیمی از آن ها نیز در ترکیه زندگی می کنند. هیچ کس نمی خواهد این منطقه به خاطر تنش در خصوص مسائل پیرامون کُرد ها منفجر شود و هیچ کس هم نمی خواهد کُرد ها فکر کنند شهروند درجه دوم هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تأکید کرد مسائل مربوط به کُرد های سوریه قابل چشم پوشی نیست و مسئله ای وسیع تر از بُعد بحران در سوریه است. او گفت، روسیه شرایطی را ایجاد کرده که توافق درخصوص سرنوشت کُرد ها سوریه با حفظ آرامش صورت گیرد تا در وقفه بین دو اقدام نظامی.

ارتش ترکیه از 17 مهرماه عملیاتی نظامی را علیه کُرد های شمال سوریه آغاز کرد که هدف آن ایجاد منطقه ای حائل در این ناحیه به منظور حفظ امنیت مرز های ترکیه و انتقال پناه جویان سوری به مناطق مسکونی این نوار مرزی بود.

30 مهرماه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای وی، در شهر سوچی توافقی امضا کردند که طی آن پلیس نظامی روسیه و ارتش سوریه را موظف به حضور در مرز های ترکیه می کند. همچنین به شبه نظامیان کُِرد 150 ساعت مهلت داده شد تا این مناطق را ترک کنند.

همچنین لاوروف در این مصاحبه تشکیل اتحاد نظامی روسیه و چین را رد کرده و گفت: روابط روسیه و چین هرگز در همه زمینه ها در این حد خوب و قابل اتکا نبوده، مانند [حوزه]اقتصاد که اساس روابط و فضای تضمین منافع روسیه و چین در صحنه جهانی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "لاوروف: مسائل کُرد ها در سوریه قابل چشم پوشی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: مسائل کُرد ها در سوریه قابل چشم پوشی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید