دزدی از صندوق صدقات به دلیل گرسنگی ، صدور رای برای متهم در دادگاه

به گزارش وبلاگ زرسید، رای قرار منع تعقیب برای متهمی که به دلیل گرسنگی از صندوق صدقات دزدی می کرد، از سوی دادگاه صادر شد.

دزدی از صندوق صدقات به دلیل گرسنگی ، صدور رای برای متهم در دادگاه

به گزارش وبلاگ زرسید به نقل از ایلنا، ماموران کلانتری 146 حکیمیه تهران در حال گشت زنی فردی را در حال سرقت از صندوق های صدقات بازداشت می نمایند و پس از تحقیقات در کلانتری پرونده ای برای وی تشکیل و آن را به دادسرای ناحیه 15 تهران ارجاع می دهند. سپس پرونده به دادسرای ناحیه 34 ارسال و متعاقبا به شعبه دوم دادیاری برای آنالیز ارجاع می گردد.

متهم درباره سرقت از صندوق های صدقات در اظهارات خود بیان نمود: در روز سرقت هیچ چیز نخورده بودم و به شدت گرسنه بودم و مجبور شدم از صندوق صدقات پول بردارم.

در جریان آنالیز پرونده در شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب، میثم حسین پور دادیار این شعبه بیان کرد: اظهارت وی، با توجه به این که سابقه محکومیت کیفری نداشته و همچنین شخصیت اجتماعی مشارالیه، مقرون به واقع است.

وی ادامه داد: صرف نظر از این که یکی از اهداف تشکیل کمیته امداد امام خمینی(ره) توانمندسازی افراد نیازمند، شناسایی نیازمندان و تلاش در جهت برطرف فقر آنان است، چه بسا رعایت مقررات به صورت صحیح باعث می شد شخص متهم از همین پول به سرقت رفته بهره مند می شد و دست به ارتکاب بزه نمی زند.

با توجه به این که متهم در شرایط اضطرار در معنای ناچاری و درماندگی چنین عملی را انجام داده است، عمل منطبق بر ماده 152 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 است که بیان داشته هرکس به منظور حفظ نفس و مال خود مرتکب رفتاری گردد که به موجب قانون جرم محسوب گردد، قابل مجازات نیست و مستند به قاعده فقهی الضرورات تبیح المحظورات است.

لذا نظر به فقدان اراده آزاد متهم و عدم قانع کردن وجدانی و حاکمیت اصل کلی برائت مستند به ماده 265 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 و اصلاحات بعدی قرار منع تعقیب متهم صادر و اعلام می گردد. قرار صادره نیز ظرف مهلت 10 روز از تاریخ ابلاغ به تقاضای شاکی، قابل اعتراض در دادگاه کیفری 2 شهرستان تهران است.

منبع: همشهری آنلاین

به "دزدی از صندوق صدقات به دلیل گرسنگی ، صدور رای برای متهم در دادگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دزدی از صندوق صدقات به دلیل گرسنگی ، صدور رای برای متهم در دادگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید