ایرادهای شبکه شاد رفع شد

به گزارش وبلاگ زرسید، سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات بیان کرد: در نسخه جدید ارائه شده از نرم افزار شبکه آموزش مجازی دانش آموزی (شاد)، ایرادات نسخه های قبلی رفع شد و دانش آموزان و معلمان می توانند با به روزرسانی نسخه قبلی، نسخه جدید را جایگزین و بهره برداری نمایند.

ایرادهای شبکه شاد رفع شد

به گزارش گروه جامعه وبلاگ زرسید، از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، مهدی شرفی به مسائل پیش آمده برای دانش آموزان و معلمان در اپلیکیشن شاد اشاره نمود و اظهارداشت: بر این موضوع واقف هستیم که بالا بودن حجم فایل ها باعث اشغال فضای زیادی در تبلت یا گوشی معلمان می گردد و برای برطرف این مشکل، گزینه ای را در روی اپلیکیشن شاد قراردادیم که امکان فشرده سازی فایل ها را فراهم می نماید.

وی تاکید نمود: معلمان و دانش آموزان باید ابتدا فایل را فشرده و سپس ارسال نمایند. علاوه بر این باید به معلمان آموزش داده گردد که فیلم های فراوریی را با حجم کم ضبط و ارسال نمایند.

وی ادامه داد: با به روز رسانی نرم افزار شاد هم زمان با آپلود کردن، فایل ها فشرده سازی هم می شوند، از این رو سرعت ارسال فایل افزایش می یابد و همچنین امکان برگزاری زنده کلاس ها مهیا می گردد.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات گفت: معلمان با گوشی همراه خود فیلم گرفته و از ابزارهای فشرده سازی استفاده نمی نمایند، به همین دلیل چنین مسئله ای به وجود می آید. ما برای حل این مسائل روی آپدیت جدید این ویژگی را گذاشته ایم که هم زمان با آپلود کردن، فایل ها فشرده سازی هم می شوند.

شرفی در واکنش به مقایسه سادگی کار در نرم افزار شاد با نرم افزارهای خارجی مانند واتس آپ توضیح داد: طی روزهای آینده دو ابزار در اپلیکیشن شاد ایجاد خواهد شد، یکی از این ابزارها مربوط به حضور و غیاب است و یک ابزار دیگر هم پخش آنلاین یا لایو است. از بازخوردهای دریافت شده از دانش آموزان به جرات پیش بینی می کنیم که در صورت اضافه شدن این دو ابزار دانش آموزان و معلمان اپلیکیشن شاد را به همسان های خارجی خود ترجیح خواهند داد.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات با یادآوری این که امکان حضور و غیاب قبلا هم بوده و معلمان پیش تر هم در این فضا حضور و غیاب را انجام می دادند، گفت: با بارگذاری ابزار جدید در نسخه به روز اپلیکیشن شاد، این نرم افزار قادر است خودش حضور دانش آموزان را اعلام کند در حالی که در نسخه قبلی معلم با چک کردن آنلاین بودن دانش آموز متوجه حضور او در کلاس می شد.

شرفی ادامه داد: همچنان پیگیر رایگان شدن اینترنت هستیم، وزیر آموزش و پرورش برای این کار به رییس جمهوری و به وزیر ارتباطات نامه ارسال کرد و امیدواریم این کار هم انجام گردد. ما با جدیت پیگیر رایگان شدن اینترنت دانش آموزی هستیم تا سریع تر کار انجام گردد.

وی یادآور شد: رایگان شدن هزینه اینترنت جهت استفاده از نرم افزار شاد هم مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را دارد و باید انجام گردد.

وی به شرایط زیر ساخت های موجود برای پیاده سازی اپلیکیشین شاد در کشور اشاره نمود و گفت: زیرساخت استفاده از ابزارها در کشور ما فراهم بوده، زیرا پیش از اپلیکیشن شاد هم بعضا از اپلیکیشن های خارجی استفاده می شد البته زیرساخت ها بعضا مسائلی داشته است و بیشتر در زمینه سرورها بوده است. از این رو ما در مرحله اول درخواست کردیم که یک دیتا سنتر خاص و یک پهنای باند اختصاصی برای کل سامانه شاد ایجاد گردد.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مسائلی که در اوایل داشتیم تا حدود زیادی مرتفع شده و هر مسئله ای که در سیستم بوده پیگیری شده است، اظهار کرد: 2 میلیون معلم و دانش آموز اپلیکیشن شاد را نصب کردند و حدود 700 میلیون فایل با حجم های مختلف در آن جا به جا به شده است. فراوری این برنامه از نظر شبکه ای محدودیت نداشته و تنها در زمینه سرورها برای ذخیره سازی و پردازش مشکل ایجاد می شده که آن را برای این نرم افزار به شکل اختصاصی تهیه کردیم.

شرفی به امکان شروع موج دوم کرونا در پاییز با توجه به اعلام وزارت بهداشت اشاره نمود و گفت: قطعا تا آن موقع این نرم افزار به مرحله ای خواهد رسید که دانش آموزان و معلمان مسئله ای نداشته باشند. در حال توسعه نرم افزار هستیم و مدام ابزارهایی به این برنامه اضافه می گردد، حتی ابزارهای آموزش آنلاین یا آزمون ساز را اضافه خواهیم کرد.

سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت: مابقی ابزارهایی که به آموزش یاری می نمایند، کم کم در مرحله توسعه به سیستم اضافه می گردد و در نهایت شاد به برنامه ای تبدیل خواهد شد که بتواند به راحتی تعامل دانش آموزان را پوشش دهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "ایرادهای شبکه شاد رفع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرادهای شبکه شاد رفع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید