نبرد پشت دروازه های مأرب؛ آزادسازی این شهر راهبردی به کجا رسید؟

به گزارش وبلاگ زرسید، نبرد پشت دروازه های مأرب در حالی ادامه دارد که نگرانی آمریکا بیشتر شده است و ائتلاف سعودی شمار زیادی از تروریست های داعش و القاعده را روانه مناطق درگیر نموده است تا از آخرین برگه های خود استفاده کند اما پیشروی نیروهای صنعا به سوی شهر ادامه دارد.

نبرد پشت دروازه های مأرب؛ آزادسازی این شهر راهبردی به کجا رسید؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ زرسید، شبکه المیادین در گزارشی با عنوان نبرد مأرب به کجا رسید؟، آورده است: با ادامه پیشروی میدانی نیروهای صنعا به شکل سریع به سمت شهر مأرب، نگرانی آمریکا بیشتر می گردد و گویا که نبردی به نمایندگی از آمریکاست و همزمان صنعا تأکید دارد که تبادل نظر و صلحی با ادامه محاصره ملت یمن در کار نخواهد بود.

المیادین گزارش داد: در اوضاع جدید میدانی، نیروهای صنعا به مناطق مهم و راهبردی رسیده اند و توانسته اند که استحکامات راهبردی را به کنترل خود درآورند و با آزادسازی مناطق راهبردی المشجح، و تباب الحرضه، الهلول، و الخمسین به شهر نزدیک و نزدیکتر شوند.

آمریکا نگران از پیشروی های سریع نیروهای صنعا

همزمان با تحولات میدانی به موازات آن تحولات سیاسی هم جریان دارد و با ادامه پیشروی های سریع نیروهای انصارالله از چند محور، میزان نگرانی آمریکا بیشتر و بیشتر می گردد و گویا که نبرد آمریکایی است و این از اظهارات تیم لندرکینگ نماینده ویژه آمریکا در امور یمن تعیین می گردد که به شکل غیرمستقیم از شکست مأموریت خود در مهار پیشروی نیروهای صنعا به سمت مأرب اطلاع داد و گفت: تا زمانی که جنگ در مأرب متوقف نگردد این به موج بیشتری از درگیری و تنش منجر می گردد. حمله صنعا بزرگترین تهدید برای صلح است.

المیادین نوشت: در اولین واکنش از سوی صنعا، عبدالملک العجری عضو هیئت تبادل نظرکننده در مذاکرات مسقط خطاب به آمریکایی ها گفت: آن که از باب محاصره وارد صلح می گردد به دنبال صلح نیست. تبادل نظر و صلحی در سایه ادامه محاصره ای که به مثابه تازیانه ای بر سر ملت یمن است، در کار نخواهد بود.

موضع سیاسی مستحکم صنعاء با موضع قوی نظامی انسجام دارد به این اعتبار که نبرد مأرب را نبردی حاکمیتی می داند و استثنایی از عملیات آزادی بخش ملی در کار نیست و آنچه رخ می دهد، زاییده ماه های گذشته نیست بلکه نبردی است که از آغاز جنگ وجود داشته است زیرا این شهر سکو و نقطه آغاز عملیات ائتلاف سعودی به سمت صنعاء، الجوف و البیضاء بوده است و بزرگترین اتاق عملیات ائتلاف سعودی را در خود داشته تا اهداف را رصد و به اطلاع جنگنده هایش برساند. از سویی کانون القاعده در استان های شمالی یمن است.

المیادین می نویسد: به همین دلیل صنعا حق حاکمیتی خود می داند که نبرد را ادامه دهد و چالش ها را از بین ببرد و طرح ها درباره مأرب در سطح سیاسی و دیپلماتیک را مورد مخالفت قرار دهد. در الحدیده سه سال است که توافق استکهلم امضا شده است اما حملات ائتلاف سعودی متوقف نشده است و ائتلاف مهمترین بندهای آن توافق یعنی ورود کالاها و کشتی ها به بندر الحدیده را زیرپا گذاشت.

از این رو توافق ویژه درباره مأرب قابل قبول نیست و صنعا خواستار این است که این شهر هم در قالب راه حل فراگیر یعنی پس از توقف جنگ و محاصره یمن، باشد. این طرح صنعا کاملا منطقی است.

المیادین در ادامه می نویسد: واشنگتن حامی جنگ است و نمی تواند داعیه صلح داشته باشد و مواضع دیپلماتیک آن کوششی گمراه کننده است و گواه آن هم رسیدن تفنگنداران دریایی آمریکا به فرودگاه الغیضه در استان المهره در شرق یمن برای انجام آموزش و ماموریت مستشاری، همزمان با ادعای صلح دوستی لندر کینگ نماینده آمریکا در یمن است.

این رسانه در سرانجام می نویسد: این دلیلی بر عدم جدیت واشنگتن برای ایجاد راه حل است و این امر بر موضع ریاض هم حاکم است. واشنگتن و ریاض اراده ای برای برقراری صلح در یمن ندارند چه در مأرب چه غیر آن.راستا صلح روشن است و پیچیده نیست و با توقف جنگ و محاصره میسر می گردد و این برای توقف نبرد در مأرب و توقف جنگ در کل یمن کافی است. اوضاع به نفع صنعاء است و ائتلاف سعودی در جنگ فرسایشی به سر می برد به ویژه که خسارات و تلفات سنگینی را در عرصه جنگ متحمل می گردد و در عرصه سیاسی هم روز به روز وضعش بغرنج تر می گردد.

داعشی ها و القاعده به مأرب گسیل داشته شده اند

روزنامه الاخبار لبنان هم در مطلبی با اشاره به گسیل شدن تروریست های داعش و القاعده به مأرب نوشت: فروپاشی های مداوم در صفوف نیروهای وابسته به عبد ربه منصور هادی در اطراف شهر مأرب، محاسبات ائتلاف سعودی-اماراتی را برهم زده است به ویژه پس از فتوحات نیروهای انصارالله یمن در اطراف شهر و اذعان نیروهای هادی که از حمایت شبه نظامیان حزب الاصلاح و القاعده برخوردارند به از دست رفتن مناطق مهم و پیشروی نیروهای صنعا.

الاخبار گزارش داد: با پیشروی نیروهای ارتش وکمیته های مردمی یمن و نزدیک شدن آنها به منطقه التومه العلیا در چهار کیلومری از غرب شهر مأرب، ائتلاف سعودی آخرین برگه های خود شامل گسیل داشتن تروریست های القاعده و داعش از استان های جنوبی شرقی به سمت مأرب را به کار گرفته اند.

این پس از ناکامی اجیر کردن مزدورانی از استان های خارج از کنترل صنعا در جبهه های جنگ مأرب است.

الاخبار نوشت: در این راستا وزارت کشور دولت نجات ملی در یمن از باز استقرار القاعده در شهر وادی عبیده و تغییر موقعیت تروریست هایش پس از رصد از سوی سازمان اطلاعات صنعا، اطلاع داد و اینکه القاعده به شکل گسترده در کنار نیروهای هادی و شبه نظامیان الاصلاح در جبهه های مختلف مأرب مشارکت دارد و ائتلاف سعودی سرکردگی بعضی از جبهه ها را به القاعده سپرده است.

الاخبار در ادامه می نویسد: به همین دلیل سازمان اطلاعات صنعاء از رصد تحرکات تروریست هایی که از ترکیه که به این منطقه رسیده است اطلاع داده است. همچنین حرکت عناصر القاعده که از استان های تعز، شبوه، ابین و حضرموت به شهر مأرب رسیده اند، رصد شده است.

بعضی منابع از رسیدن سرنموده القاعده در تعز یعنی ابوبکر الشرعبی در راس عناصر القاعده که در میان آنها خارجی ها هم هستند، اطلاع داده و منابع محلی هم از رسیدن ده ها نفر از عناصر القاعده از استان های ابین و شبوه برای جنگ در جبهه های البلق القبلی و الطلعه الحمراء اطلاع داده اند که از سوی نیروهای صنعا مورد هدف قرار گرفته اند.

الاخبار گزارش داد: یک منبع در صنعا اعلام نموده است که تصمیم آزادسازی مأرب گرفته شده است و فشار بین المللی قابل قبول نیست.

به گفته این منبع؛ هدف، آزادسازی شهر از لوث گروه های تروریستی است که با حمایت ائتلاف سعودی و همسویی آمریکا و انگلیس در مأرب سکنی گزیده اند. صنعا اعلام نموده است که القاعده مأرب را به کانونی برای اقدامات تروریستی علیه دیگر استان های یمن تبدیل نموده است.

همچنین الاخبار از متمایل شدن ساکنان مأرب به سوی انصارالله یمن بر خلاف پیش بینی های ائتلاف سعودی اطلاع داده است و اینکه بسیاری از آنها از جمله قبایل وارد صفوف انصارالله شده اند و به موازات آن کوشش هایی از سوی بزرگان شهر برای تسلیم آن بدون جنگ وجود دارد.

آخرین اخبار جنگ در مأرب

منابع محلی در مأرب از دستاورد جدید نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه تروریست های القاعده در شرق جبهه الطلعة الحمراء در غرب این شهر اطلاع دادند و اعلام کردند: ارتش و کمیته های مردمی یمن، مواضع ائتلاف و القاعده را که بیش از یک ماه است در محاصره هستند هدف قرار دادند و تبه البیضاء مشرف به مناطق جبهه الطلعة الحمراء را از لوث آنها آزاد کردند.

همزمان نیروهای ائتلاف سعودی اقدام به ارسال تجهیزات نظامی از مواضع خود در تبه المصاریه در شهر مأرب با هدف تقویت تروریست های القاعده در تبه المقهوی در شرق الطلعه الحمراء کردند.

خط دفاع دوم شهر مأرب در آستانه فروپاشی

منابع یمنی اعلام کردند که موقعیت تحت سرکردگی غالب الاجدع در الطلعه الحمراء که به مثابه خط دفاع دوم در شهر مأرب محسوب می گردد، در آستانه فتح به دست نیروهای صنعا واقع شده است.

تسلط بر مناطق راهبردی

نیروهای صنعا بر جبل المشجح و حمه الحرضه مشرف به تبه المصاریه و کوی الروضه در شهر مأرب، مسلط شده اند.

ساکنان شهر تأکید کردند که نبردها در حال نزدیک شدن به کوی الروضه در غرب شهر است و این با چشم دیده می گردد.

حملات هوایی لحظه ای متوقف نمی گردد

در اقدامی از روی یأس و ناامیدی برای نجات تروریست های القاعده و متوقف کردن پیشروی نیروهای صنعا به سوی مرکز شهر مأرب، جنگنده های ائتلاف سعودی بیش از 44 بار مواضع نیروهای صنعا را در حومه شهر بمباران کردند.

فقط 14 بار جبل المشجح و سه بار شرق الطلعه الحمراء بمباران شده است.

با این حال این بمباران ها و حملات سنگین هوایی هرگز سبب توقف پیشروی نیروهای صنعا نشده است و آنها در حال حرکت به سوی شهر و پاکسازی مواضع راهبردی در حومه غربی شهر هستند.

تلفات سنگین ائتلاف سعودی

منابع یمنی از تلفات و خسارات سنگین ائتلاف سعودی در جبهه های درگیر در اطراف شهر مأرب اطلاع دادند و اعلام کردند که ده ها نفر از سرنموده های ائتلاف سعودی و القاعده کشته یا زخمی شده اند که بارزترین آنها سروان بلال عبده العوامی، سلیم بن لحمر زبین المقرحی، حسن علی المعزبی، سالم عبدربه القیسی، امیر محمد الحمیری، علی سعید الصامتی، زاید مساعد المهشوم المقرحی، صالح علی عویر و قتیبه القرشی، است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نبرد پشت دروازه های مأرب؛ آزادسازی این شهر راهبردی به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبرد پشت دروازه های مأرب؛ آزادسازی این شهر راهبردی به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید