موج بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور آغاز شده است

به گزارش وبلاگ زرسید، علی اصغر محمدی مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه روز شنبه در دیدار با استاندار قزوین گفت: علیرغم همه مسائل اقتصادی و تحریمها شاهد موج بازگشت دانشجویان خارجی هستیم و باید از این فرصت بخوبی استفاده کنیم.

موج بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور آغاز شده است

وی افزود: با داشتن 130 کنندگی در خارج از کشور، 8 رایزن فرهنگی، 5 رایزن علمی می توانیم با برنامه ریزی از ظرفیت های ایرانیان خارج از کشور بخوبی استفاده کنیم.

محمدی شرح داد: تاکنون موج مهاجرت در قبل از انقلاب، بعد از آن، دوران جنگ تحمیلی و شرایط تحریم را تجربه کرده ایم و موج مهاجرت به آمریکا و کانادا بیشتر از سایر کشورها بوده است.

وی گفت: هرچند با پدیده مهاجرت خانوادگی و دانشجویی هم روبرو هستیم اما خوشبختانه شاهد بازگشت قابل توجه ایرانیان خارج از کشور بویژه دانشجویان هستیم که باید از شرایط بخوبی استقبال کنیم.

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه شرح داد: در 25 سال گذشته موج مهاجرت به شرق اسیا و کشورهای سی آی اس صورت گرفته و در حال حاضر حدود 5 تا 6 میلیون نفر ایرانی در خارج زندگی می کنند.

بانک اطلاعاتی ایرانیان تشکیل می شود

وی افزود: هنوز بانک اطلاعاتی جامع و مدونی از ایرانیان خارج از کشور نداریم و باید در این زمینه اقدام کنیم تا اطلاعات مناسبی از نخبگان، سرمایه گزاران و چهره های علمی و فرهنگی ایرانی مقیم خارج از کشور داشته باشیم.

محمدی یادآورشد: از قزوین هم چهره های خوبی در خارج هستند که در صورت شناسایی و تعامل با آنها می توانیم از ظرفیت اقتصادی و علمی آنها در توسعه استان کمک بگیریم.

ظرفیت خیرین خارج از کشور استفاده شود

وی اظهارداشت: بیش از یک هزار خیر مدرسه ساز در کشور داریم که در خارج فعالیت می کنند و از این ظرفیت می توان در ساخت فضاهای آموزشی در استان قزوین هم بهره برد.

محمدی افزود: در حال حاضر حدود 5 تا 6 میلیون نفر ایرانی در کشورهای اروپایی، آسیایی و عربی زندگی می کنند ولی آمار دقیق پس از تشکیل بانک اطلاعاتی معین می شود.

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه یادآورشد: 600 هزار نفر از ایرانیان در کشورهای عربی و همسایه زندگی می کنند و که نقش مهمی در پیوندهای فرهنگی و اقتصادی با این کشورها دارند.

وی اظهارداشت: استان قزوین ظرفیت های بسکمک خوبی در حوزه های علمی و فرهنگی دارد که می تواند مورد توجه ایرانیان مقیم خارج قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "موج بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور آغاز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور آغاز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید