مهم ترین جاذبه های گردشگری هرمزگان

به گزارش وبلاگ زرسید، جاذبه های گردشگری هرمزگان با توجه به موقعیت جغرافیایی اش بسیار غنی و متنوع می باشد، این امر باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی فراوانی شده است.

مهم ترین جاذبه های گردشگری هرمزگان

جاذبه های گردشگری هرمزگان یکی از مهم ترین آثار تاریخی، مذهبی و طبیعی را در جنوب ایران دارد. این استان با داشتن جزایر مختلف یکی از استان های استراتژیک در ایران می باشد. بهترین زمان برای دیدن مناطق و امکان تفریحی و دیدنی هرمزگان فصول پاییز و زمستان است. در این مطلب نگاهی به بعضی از جاذبه های گردشگری هرمزگان انداخته ایم.

معبد هندوها

معبد هندوها در شهر بندرعباس در استان هرمزگان نهاده شده است و یکی از نمادهای مهم این شهر به شمار می رود. این بنا در ضلع شمالی خیابان امام خمینی شهر بندرعباس، در مقابل بازار شهر واقع شذه است. این معبر براى نیازهاى هندوهاى مقیم شهر بندرعباس که از سال هاى 1300 تا 1344 شمسی سکونت داشته و به کارهاى تجارى مى پرداختند، ساخته شده است. معبد هندوها مربوط به اواخر دوره ناصر الدین شاه است و در زمان مظفر الدین شاه مورد بهره بردارى نهاده شد. تنها منبعى که در این مورد اظهار نظر کرده است کتاب بندرعباس و خیلج فارس مربوط به سدید السلطنه بندرعباسى است.

همچنین این معبد یکى از نقاط مهم ارتباط فرهنگى و هنرى میان ایران و هند بوده است. هندوها پیروان مکتب برهمنى (کسانى که به خدایان برهما، ویشنو و تسیوا معتقدند) هستند و این معبد بنابر تحقیقات به عمل آمده متعلق به خدایان ویشنو است. ساختمان این معبد، در سال 1310 هجری قمری، در زمان حکومت محمد حسن خان سعد الملک ساخته شده است. وی با دریافت مبلغ 200 تومان از تجار هندی مقیم بندرعباس، مجوز احداث معبد را صادر نمود. بلافاصله چند تن از معماران هندی فراخوانده شدند و در مدت کوتاهی معبد هندوها احداث شد.

پل لاتیدان

پل تاریخی لاتیدان که به طولانی ترین پل تاریخی ایران نیز شهرت دارد در سال 1372 بر اثر وقوع سیلاب در نزدیکی روستای نیم کار شهرستان خمیر از خاک بیرون آمد. این پل با 500 سال قدمت و طول یک کیلومتر دارای 233 دهانه بوده که امروزه تنها 33 دهانه آن سالم و بیش از 200 متر آن قابل احیاء است.

بخش هایی از این پل در سالهای 1379 و 1386 در دو مرحله با هزینه 80 میلیون تومان بازسازی شده است. برای دیدن طویل ترین پل ایران باید به جنوب ایران و استان هرمزگان سفر کنید. در 50 کیلومتری غرب بندرعباس روی رود کول پلی بسیار بلند و طویل ساخته شده است که برای تجسم اندازه آن کافی است بدانید طول پل لاتیدان چیزی حدود سه برابر سی و سه پل اصفهان است.

جزیره کیش

از نظر تقسیمات کشوری جزیره کیش از توابع شهرستان لنگه در استان هرمزگان می باشد. جزیره کیش در شرق جزیره هندورابی و لاوان و شمال جزیره فارو واقع شده است. مساحت جزیره کیش 91.5 کیلومتر مربع می باشد. کیش از طبیعتی زیبا و منحصر به فرد برخوردار است. سواحل آرام با ماسه های مرجانی و آب زلال دریا که شفافیت کم نظیر آن امکان مشاهده انواع آبزیان را در عمق چند متری مقدور می سازد. پوشش گیاهی مناسب و سرسبزی و طراوت آن به ویژه در هفت ماه از سال چشم اندازی زیبا و تماشایی به آن بخشیده است که سالانه حدود یک میلیون نفر از دوستداران طبیعت و دریا را به سوی خود جلب می نماید.

آبشار گنو

آبشار و چشمه گنو بندرعباس در استان هرمزگان واقع شده است. چشمه آب معدنی گنو در فاصله 34 کیلومتری شمال شرقی بندرعباس، در کنار راه بندرعباس -سیرجان واقع شده است. یک راه اسفالته فرعی به این چشمه منتهی می گردد. این چشمه در دره ای نهاده شده است که کوه گنو و ارتفاعات سخت آهکی، از شمال و جنوب، آن را در برگرفته اند. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می گردد. آب چشمه گنو از دسته آب های گوگردی خیلی گرم (کلروره مولفاته کلسیک گوگردی) می باشد.

این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً عظیم تمیز دارد که به تأسیساتی مانند چندین رواق کوچک برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروشی نوشیدنی و غیره تجهیز شده است. محوطه اطراف چشمه پر از درختان نخل بسیار زیبا و سرسبز است. پساب این چشمه پس از خارج شدن از استخرها، مانند رودخانه کوچکی پی از طی چند کیلومتر با آب نسبتاً زیادی به صورت آبشار کوچک و جالبی به پایین سرازیر می گردد.

غارهای خوربس

روستاى عظیم خوربیز یا خربس (خربز) اکنون کاملاً ویران شده و جز کلاته گورستان و برکه اى از آن باقى نمانده است. این روستا حداقل تا زمان ساسانیان (1400 سال قبل) مکانى آباد و محل تردد سیاحان و کشتى بانان بوده است. نام خربس خود واژه اى است که در زبان پهلوى از آن مى توان نشان یافت.

در فاصله 10 کیلومترى غرب شهر قشم، خربز در میانکاسه اى وسیع نهاده شده که اطراف آن را دایره وار تپه هاى کوتاه و بلند مرجانى پوشانیده اند. این ارتفاعات همگى مشرف به شهرند و شهر تا دریا فاصله کوتاهى دارد. در سمت راست، برکه ـ یا آبدان ـ عظیمى است که طاق گهواره اى آن نشان دهنده قدمت این بنا حداقل تا دوره ساسانى است.

در میاندشت خربس، وقتى رو به شمال بایستیم، آثار ساختمانى قلعه مخروبه اى از سنگ را مى بینیم که احتمال مى رود در دوران بعد (از صفویه به بعد) آن سنگ چین ها را چندبار بازچین کرده و دوباره فروریخته باشد. در جلو همین قلعه، در فاصله اى نه چندان دور از غارهاى خربس، گورستانى وسیع و قدیمى وجود دارد که هم گورهاى پیش از اسلام و هم بعد از اسلام در آن دیده مى گردد.

درست مشرف بر این گورستان، در دیواره صخره ها و در سینه کوه در ارتفاع 20 تا 30 متر چند دهانه به صورت غار مانند به چشم مى خورد که به غارهاى خربس شهرت دارند و درباره آنها سخنان بسیار گفته اند. این غارها که از پدیده هاى کهن زمین شناختى به شمار مى فرایند، همراه با دیگر پدیده ها و کوه ها و خود جزیره قشم دنباله چین خوردگى هاى رشته کوه هاى زاگرس هستند که در هزاره هاى گذشته از زیر آب سربرآورده اند. روشن است که این غارها در دوره هاى تمدنى بعد دچار دگرگونى و تغییرات دیگرى شده اند.

غارهاى خربس که از بیرون ساختار ساده و طبیعى و زمین شناختى خود را همچنان حفظ کرده اند از درون با مجموعه دهلیزها، تالارها و اتاق هاى متعدد به ابعاد 5.5*4 متر و چشمه ها و روزن هاى گوناگونى که رو به شمال و جنوب دارند مؤید حضور مردمانى از دوران هاى کهن در این جزیره هستند.

روستای بناب

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری هرمزگان روستای سرسبز بناب، بعد از رودخانه وچشمه ها آب آن که مکان هایی دنج و مناسب را برای تفریح و استراحت بوجود آورده اند، وجود نخلستان های انبوهی است که از ابتدای ورودی روستا تا چشمه اصلی آب که اصطلاحاً به آن گم گفته می گردد کشت شده اند یا به صورت خود رو رشد و نمو کرده اند. این روستا دارای چشمه آب عظیمی می باشدکه به همین دلیل بناب نام گرفته است. بناب به معنی بن آب می باشد، چشمه آب این روستا،آب نخل های خود روستا و رویدر را تامین می نماید.

قلعه هزاره میناب

تنها بنای تاریخی موجود در شهر میناب قلعه ای موسوم به قلعه هزاره ست. مردم بومی منطقه به این بنا قلعه بی بی مینو می گویند. اهالی معتقدند که در روزگاران گذشته دو خواهر به نام های بی بی مینو و بی بی نازنین این شهر را بنا کردند و در این قلعه زندگی می کرد ه اند. گویا در گذشته دو قلعه وجود داشته است که یکی از قلاع ویران شده و تنها قلعه باقی مانده به نام قلعه هزاره یاقلعه بی بی مینو شهرت یافته است. این قلعه تا اواخر دوره قاجاریه مرکز حکومت محلی بوده است و در اطرافش، خندقی کنده شده بود. آن موقع همواره صد سرباز مسلح در قلعه مستقر بوده و نگهبانی می داده اند. درحال حاضر، از این قلعه مخروبه و متروکه باقی مانده است. این قلعه واقع در بخش مرکزی شهرستان میناب و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

منبع: setare.com

به "مهم ترین جاذبه های گردشگری هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین جاذبه های گردشگری هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید