معاون وزیر بین الملل حزب کمونیست چین: تحریم های آمریکا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با کرونا دارد

به گزارش وبلاگ زرسید، معاون وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین با انتقاد از اتهام پراکنی واشنگتن در رابطه با ویروس کرونا خاطر نشان کرد تحریم های آمریکا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با این ویروس دارد.

معاون وزیر بین الملل حزب کمونیست چین: تحریم های آمریکا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با کرونا دارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ زرسید، جو ری روز چهارشنبه با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن، ضمن اهدای تجهیزات پزشکی و درمانی با محمد کشاورز زاده سفیر ایران در چین هم ملاقات و گفت وگو کرد.

معاون وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین در این ملاقات از اتهام پراکنی آمریکا و معرفی ویروس کرونا با عناوینی مانند ویروس چین یا ویروس ووهان انتقاد کرد و گفت: چین با اقدامات خود در مبارزه با کرونا به مرحله پیروزی نسبی رسیده است اما آمریکا میخواهد با چینی نامیدن ویروس کرونا کوشش های مردم و دولت چین را زیر سئوال ببرد و چین را بدنام کند.

او ضمن قدردانی از حمایت های ایران از مردم چین در ابتدای شیوع ویروس کرونا در این کشور گفت: ایران نخستین کشوری بود که ضمن ارسال یاری های خود به چین برای مبارزه با ویروس کرونا، از پکن حمایت کرد محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم نخستین وزیر خارجه ای بود که از مردم و دولت چین حمایت کرد.

جو ری با یاداوری فداکاری یک جوان ایرانی به نام سینا کرمی در ووهان چین گفت: مردم چین فداکاری این جوان ایرانی را که در اوج شیوع ویروس کرونا در ووهان ماند و برای پزشکان و پرستاران این شهر قهوه تهیه می کرد فراموش نخواهند کرد.

یک جوان ایرانی به سینا کرمی در ابتدای شیوع ویروس کرونا در ووهان چین، علی رغم خروج اتباع خارجی از این کشور، همچنان در شهر ووهان باقی ماند و به مردم این شهر یاری کرد او که کارمند یک مجموعه کافی شاپ های زنجیره ای در شهر ووهان بود برای ایجاد دلگرمی میان مردم حاضر در قرنطینه، به توزیع نوشیدنی های گرم میان پزشکان و مردم اقدام می کرد اقدام شجاعانه این جوان ایرانی آن موقع بازتاب زیادی داشت.

معاون وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین ادامه داد: به پاس قدردانی از یاری های ایران، چین هم گسترده ترین و بیشترین حمایت ها را از ایران به عمل آورده است و رییس جمهوری چین نیز در پیامی به همتای ایرانی خود با مردم و دولت ایران ابراز همدردی کرد.

به گزارش ایرنا، دولت و مردم چین تا کنون افزون بر 19 محموله هوایی تجهیزات و وسایل درمانی و پزشکی مانند کیت های تشخیص کرونا، ماسک، لباس و دستگاه های تنفسی برای مبارزه با کرونا به دولت و مردم ایران اهدا نموده اند.

این مقام حزب کمونیست چین اظهار کرد: نه فقط دولت یا حزب کمونیست چین بلکه مردم عادی چین از جمله جک ما مالک شرکت عظیم علی بابا نیز یک میلیون ماسک به ایران اهدا کرد از طرف دیگر مردم چین در کمتر از 24 ساعت افزون بر 4 میلیون یوان به حساب سفارت واریز کردند این حمایت ها نشان می دهد که دوستی و صمیمیت میان دو کشور در بطن قلب مردم دو کشور کاشته شده است.

جو توضیح داد: حزب کمونیست چین به عنوان حزب حاکم بر کشور نه فقط با احزاب کشورهای دیگر دنیا در تماس است بلکه در تصمیم گیری کشور از جمله در زمینه روابط خارجی هم نقش زیادی دارد امروز نیز با سفارش وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین در سفارت ایران حاضر شده و مقداری ماسک و دارو به مردم ایران هدیه می کنیم شاید این تجهیزات و وسایل با نیازهای مردم ایران برابر نباشد اما بیانگر قدردانی مردم چین از همراهی ایرانیان است و این یاری ها تداوم پیدا خواهد نمود.

معاون وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین در خاتمه تاکید نمود مطمئن هستم مردم چین و ایران در این دو جبهه پیروز خواهند شد و بر ویروس کرونا پیروز خواهند شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین هم در این ملاقات ضمن تشکر از ارسال یاری های مردم و دولت چین به ایران برای مبارزه با کرونا گفت: این یاری ها بسیار مناسب و به موقع بود و تاثیر زیادی در مبارزه مردم ایران با ویروس کرونا داشته است.

محمد کشاورز زاده با اشاره به اینکه در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا در چین، ایران نخستین کشوری بود که حمایتش را از پکن اظهار داشت اضافه کرد: وزیر خارجه ایران هم نخستین وزیر خارجه ای بود که در تماس با وانگ یی وزیر خارجه چین حمایت خود را از پکن اظهار داشت.

وی ادامه داد: اگرچه تحت تحریم های ظالمانه آمریکا قرار داریم اما در حد و توان خود یاری های لازم را در آن موقع به چین ارسال کردیم.

کشاورز زاده با بیان اینکه مردم ایران در حال حاضر در دو جبهه مبارزه با ویروس کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا می جنگند تاکید نمود: همه باید برای برطرف تحریم های آمریکا علیه ایران کوشش نمایند.

او از اینکه مردم چین با رهبری شی جین پینگ رییس جمهوری این کشور بر ویروس کرونا پیروز شده و آن را شکست داده اند اظهار خرسندی کرد و گفت: مردم دنیا باید از تجربه چین در زمینه مبارزه با کرونا استفاده نمایند.

سفیر ایران در چین ضمن قدردانی از یاری های مردم و دولت چین به ایران توضیح داد: دوستی دولت و مردم چین برای ما کاملا روشن است و این یاری ها هم حاکی از دوستی میان دو کشور است.

کشاورز زاده همچنین ضمن محکوم کردن اتهامات آمریکا در زمینه منشا کرونا به چین اظهار کرد اعتقاد داریم کاری که چین در مبارزه با کرونا کرد کار عظیمی بود و پیروزیت های عظیمی نصیب مردم این کشور شده است.

سفیر ایران در چین اضافه کرد: متاسفانه آمریکا ظالمانه ترین تحریم ها را علیه ایران اعمال نموده است و از حزب کمونیست چین که از این تحریم ها انتقاد و آن را محکوم نموده است تشکر می کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "معاون وزیر بین الملل حزب کمونیست چین: تحریم های آمریکا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با کرونا دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر بین الملل حزب کمونیست چین: تحریم های آمریکا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با کرونا دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید