سندرم اضطراب کووید؛ پدیده فراگیر در دنیا

به گزارش وبلاگ زرسید، مراقب رسانه های اجتماعی و گزارش های خبری باشید که ممکن است باعث اضطراب شوند و توجه خود را به منابع مثبت و مورد اعتماد خبری معطوف کنید.

سندرم اضطراب کووید؛ پدیده فراگیر در دنیا

با وجود افزایش سرعت واکسیناسیون کووید 19 در سراسر دنیا و برطرف تدریجی محدودیت ها در بعضی کشورها، برای بعضی از افراد، بازگشت به عقب و تجربه روزمرگی های قبل از همه گیری، سرشار از ترس و اضطراب است.

به گزارش مدیکال نیوز تودی؛ بسیاری از افراد در نتیجه این ترس فراگیر، سندرم اضطراب کووید 19 را تجربه می نمایند.

علائم این سندرم، مشابه سایر مسائل بهداشت روان، از جمله اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال وسواسی - اجباری (OCD) است. مبتلایان به بیماری های روانی، زنان، بچه ها و افراد مسن بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سندرم هستند.

پروفسور آنا نیک سویک از دانشگاه کینگستون لندن که مفهوم سندرم اضطراب کووید 19 را آنالیز می نماید می گوید: این سندرم با علائمی از جمله عدم توانایی در خروج از خانه به دلیل ترس از کووید 19، آنالیز مکرر علائم علیرغم در معرض خطر نبودن و حتی بعد از دریافت واکسن و پرهیز از قرارگیری در موقعیت های اجتماعی آشکار می گردد. اغلب افراد مبتلا به این سندرم، به افکار خودکشی تمایل دارند.

محققان حدس می زنند که افراد مبتلا به روان رنجوری ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به این سندرم داشته باشند. در مقابل، افرادی که برون گرایی و حس وظیفه شناسی بیشتری دارند، ممکن است کمتر در معرض این سندرم باشند.

پروفسور نیک سویک خاطرنشان می نماید که تحقیقات در خصوص سندرم اضطراب کووید 19 هنوز در مراحل اولیه است. یکی از دلایل احتمالی ابتلا به این عارضه، میزان بالای قرار دریافت در معرض رسانه های اجتماعی و اخبار است. طبق تحقیقات، افرادی که دچار خودبیماری انگاری (هیپوکندری) هستند نیز ممکن است دچار این سندرم شوند.

روش های زیادی برای کنار آمدن با این سندرم پیشنهاد شده است:

فقط به پیغام های مثبت اطرافیان در خصوص بهبود فرایند واکسیناسیون و کاهش میزان مرگ و میر توجه کنید.

با وجود انتظار برای بازگشت سریع به شرایط طبیعی، کار ها را آهسته پیش ببرید.

احساس اضطراب خود را برای یک فرد قابل اعتماد شرح دهید تا درک متقابل ایجاد گردد.

مراقب رسانه های اجتماعی و گزارش های خبری باشید که ممکن است باعث اضطراب شوند و توجه خود را به منابع مثبت و مورد اعتماد خبری معطوف کنید.

علاوه بر این، افراد مبتلا به سندرم اضطراب کووید 19 می توانند در صورت امکان، به وسیله مراجعه به روانپزشک، با روش طرح واره درمانی از متخصص بهداشت روان یاری بگیرند. طرح واره درمانی ترکیبی از روش های مختلف درمان از جمله رفتار درمانی شناختی بوده و هدف آن به چالش کشیدن و اصلاح بعضی از عمیق ترین باور های ناسازگارانه ای است که فرد در خصوص خود و دنیا دارد.

رفتاردرمانی یا استفاده از دارو هایی برای درمان اضطراب یا افسردگی نیز ممکن است برای کسانی که چالش های مهم مرتبط با این سندرم را تجربه می نمایند، مفید باشد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید

به "سندرم اضطراب کووید؛ پدیده فراگیر در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندرم اضطراب کووید؛ پدیده فراگیر در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید