رهبر میانمار اتهام نسل کشی روهینگیاها در کشورش را مغلطه آمیز خواند

به گزارش وبلاگ زرسید، رهبر میانمار که روز چهارشنبه 20 آذر برای دفاع از کشورش در برابر اتهام طرح شده در دیوان بین المللی دادگستری سخن می گفت، ادعای مطرح شده از سوی گامبیا را رد کرد.

رهبر میانمار اتهام نسل کشی روهینگیاها در کشورش را مغلطه آمیز خواند

دولت گامبیا که یک کشور کوچک مسلمان نشین در غرب آفریقاست، با ادعای نسل کشی اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، شکایتی را علیه این کشور نزد دیوان بین المللی دادگستری مطرح کرده است. دیوان بین المللی دادگستری عالی ترین نهاد قضایی سازمان ملل متحد است و گامبیا می گوید میانمار با این اقدام کنوانسیون نسل کشی مصوب 1948 این سازمان را نقض کرده است.

خانم آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل که به کنندگی از کشورش برای دفاع در برابر این اتهام در جلسه دیوان حضور یافته بود، پذیرفت که ممکن است حکومت نظامی وقت میانمار برای سرکوب اقلیت روهینگیا به صورتی نابرابر به زور متوسل شده باشد، اما با این حال شرایط استان راخین در آن زمان را بسیار پیچیده توصیف کرد و توضیح داد که درک آن شرایط آسان نبوده است.

گروهی از طرفداران خانم آنگ سان سوچی در بیرون دادگاه تجمع کردند

استان راخین واقع در غرب میانمار، محل سکونت بیشترین جمعیت مسلمان میانمار است.

رهبر میانمار در این زمینه گفت: گامبیا تصویر ناقص و مغلطه آمیزی از واقعیت اوضاع در استان راخین ارائه کرده است. گامبیا تصویر ناقص و مغلطه آمیزی از واقعیت اوضاع در استان راخین ارائه کرده است.

به دنبال آغاز سرکوب نظامی شدید اقلیت روهینگیا در راخین در ماه اوت 2017 میلادی، حدود 730 هزار نفر از مسلمانان مجبور به فرار از این منطقه شدند. بیشتر این افراد هم اکنون با تراکم جمعیتی زیاد در اردوگاه های پناهندگان در بنگلادش به سر می برند.

دولت میانمار چنین توجیه می کند که آن عملیات پاک سازی نظامی در راخین در واقع واکنشی موجه به تحرکات تروریستی بوده و سربازان ارتش به شیوه ای متناسب با آنها برخورد کرده اند.

روز سه شنبه در حالی که کنندگان گامبیا ضمن طرح شکایت تصاویری از آزار روهینگیاها به دست سربازان میانمار را نشان می دادند، خانم سوچی با خونسردی به آنها گوش می داد.

یکی از مدارکی که وکلای گامبیا در دادگاه نشان دادند تصویری از خانم آنگ سان سوچی بود که او را در کنار سه ژنرال بلندمرتبه ارتش میانمار نشان می داد. این سه نظامی که در عکس لبخند به لب دارند، یعنی سرلشکر یه اونگ، سرلشکر سین وین و سرلشکر چیاو سوه، هر سه همزمان در کابینه وقت وزیر هم بودند. کنندگان گامبیا با نشان دادن این تصویر مدعی شدند که خانم سوچی با آمران سرکوب روهینگیا در ارتش در پیوند بوده است.

در جریان برگزاری دادگاه گروهی از مخالفان خانمآنگ سان سوچی با شعار دفاع از حقوق اقلیت زوهینگیا در لاهه گرد هم آمدندرویترز

در طول سه روزی که دادگاه این پرونده در هفته جاری برگزار می شود، قضات به استماع مرحله نخست طرح دعوا از سوی گامبیا می پردازند. کنندگان گامبیا ابتدا درخواست اقدام موقت می کنند که نوعی حکم بازدارنده علیه میانمار است و در صورت تصویب این کشور را ملزم می کند که تا زمان استماع کلیه شکایت ها و ادله، از ادامه اقدام علیه اقلیت روهینگیا خودداری کند.

گامبیا چنین استدلال می کند که بر پایه کنوانسیون جلوگیری از جنایت نسل کشی و مجازات [عاملان آن]، هر کشوری موظف است که از وقوع نسل کشی جلوگیری نماید. 57 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی به اتفاق کانادا و هلند از شکایت گامبیا حمایت کرده اند.

در هنگام برگزاری دادگاه، گروه هایی از طرفداران و مخالفان خانم آنگ سان سوچی در لاهه تجمع کردند.

نسل کشی یکی از مهمترین جرائم در حقوق بین المللی به شمار می آید و اثبات تابع شرایط ویژه و پیچیده حقوقی است. از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون تنها سه مورد نسل کشی در از نظر حقوق بین الملل به رسمیت شناخته شده است: کامبوج در اواخر دهه 70، روآندا در 1994 و سربرنیتسا، بوسنی در 1985.

تا کنون یک هیات ویژه سازمان ملل تأیید کرده که از منظر حقوق بین الملل جنایات مهیبی در میانمار روی داده و خواستار محاکمه دولت این کشور به اتهام نسل کشی شده است. اما تا پیش از این هیچ دادگاهی چنین اتهامی در میانمار را نپذیرفته است.

، یورونیوز

منبع: ایران آنلاین

به "رهبر میانمار اتهام نسل کشی روهینگیاها در کشورش را مغلطه آمیز خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبر میانمار اتهام نسل کشی روهینگیاها در کشورش را مغلطه آمیز خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید