درمان کرونا با پاتوژن لاما

به گزارش وبلاگ زرسید، لاما ها یا شتر های بی کوهان دو نوع آنتی بادی، یکی شبیه آنتی بادی های انسانی و دیگری حدود یک چهارم اندازه آنتی بادی انسانی فراوری می نمایند.

درمان کرونا با پاتوژن لاما

گروهی از محققان دانشگاه تگزاس در آستین و انستیتوی ملی بهداشت دانشگاه گنت بلژیک از درمان احتمالی کووید-19 با ترکیب دو مولکول آنتی بادی فراوریشده لاما ها (شتر های بدون کوهان) خبر دادند. به دلیل ساختار کوچک این مولکول، این احتمال وجود دارد که بتوان آن را به وسیله استنشاقی تجویز کرد.

به گزارش ساینس، نتایج آزمایش اولیه نشان داده که این ترکیب در متوقف کردن توانایی ویروس در ایجاد عفونت در سلول های کشت میکروب در آزمایشگاه موثر است. با وجود نتایج دلگرم نماینده، این درمان هنوز هم باید تحت آزمایش های بالینی قرار گیرد.

جیسون مک للان، استادیار بیوشیمی مولکولی در آستین با اشاره به ویروس های عامل بیماری کووید-19 گفت: این آنتی بادی یکی از اولین آنتی بادی های شناخته شده برای خنثی کردن کروناویروس جدید است.

پیش از شیوع بیماری کووید-19 این تحقیق بامطالعه بر روی سارس و مرس در سال 2016 صورت گرفته است. در آن موقع نیز این گروه در جستجوی ساخت واکسن با استفاده از پاتوژن لاما ها بودند.

لاما ها یا شتر های بی کوهان دو نوع آنتی بادی، یکی شبیه آنتی بادی های انسانی و دیگری حدود یک چهارم اندازه آنتی بادی انسانی فراوری می نمایند. آنتی بادی های مورداستفاده در این مطالعه از یک لاما به نام وینتر جداشده که در زمان تحقیق حدود 9 ماهه بوده است.

مولکول آنتی بادی کوچکتر که در برابر ویروس سارس عملکرد موثری نشان داد، قادر به اتصال به کروناویروس جدید، اما ضعیف بود. بااین حال، با ادغام دو مورد از این آنتی بادی ها، درمانی موثر در مقابله با کووید-19 ایجاد شد.

این آنتی بادی در کشت سلولی، اثر مهمی در مسدود شدن توانایی ویروس در عفونت سلول ها داشت. درواقع، این ماده شیمیایی با پروتئین هایی که کروناویروس برای عبور از غشای سلولی استفاده می نماید، پیوندیافته و اجازه نمی دهد ویروس دیگر از این پروتئین ها استفاده کند.

این گروه در حال آماده سازی استفاده از این ماده برای مطالعات بالینی است.

برای آموزش سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس های مختلف، واکسن ها تجویز می شوند و یک یا دو ماه پس از استفاده محافظت طبیعی ایجاد می نمایند، در حال حاضر نیز تحقیق در خصوص واکسن های مقابله با کووید-19 ادامه دارد. اما این ماده یک روش درمانی است و می توان از آن برای درمان سریع (یا جلوگیری از) عفونت فوری استفاده کرد.

مک للان اظهار کرد:باید واکسن ها یک یا دو ماه قبل از عفونت تزریق شوند تا محافظت ایجاد گردد، اما در این نوع درمان، آنتی بادی به طور مستقیم به افراد داده می گردد تا در برابر ویروس محافظت شوند و برای درمان بیماران کنونی و کاهش شدت بیماری مناسب است.

محققان اظهار کردند: چنین درمانی برای گروه های در معرض خطر، مانند افراد سالخورده و کارمندان مراقبت های بهداشتی مفید است. توانایی اجرای این روش درمانی به وسیله دستگاه استنشاقی باعث می گردد که دارویی موثر برای درمان بیماری تنفسی باشد، زیرا به طور مستقیم به محل عفونت می رسد.

نتایج این تحقیق در نشریه Cell منتشرشده است.

منبع: فرادید

به "درمان کرونا با پاتوژن لاما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان کرونا با پاتوژن لاما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید