تبدیل شدن سرای تاریخی حاج رضا به معضل بهداشتی قزوین

به گزارش وبلاگ زرسید، خبرنگاران/قزوین عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: سرای حاج رضا در حال حاضر به معضل بهداشتی زیستی قزوین تبدیل شده و از خط قرمزها عبور نموده است.

تبدیل شدن سرای تاریخی حاج رضا به معضل بهداشتی قزوین

آرش ضیاآبادی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ زرسید توضیح داد: سرای حاج رضا یکی از بناهای تاریخی واقع در بازار است که در حال حاضر تغییر عملکرد داده و به انباشت ضایعات تبدیل شده است.

وی اضافه نمود: با توجه به عملکرد تجاری مرکز بازار، حاشیه جنوبی این فضا تبدیل به انبار ضایعات و انبار دورریزها شده است، چراکه افرادی که در حال حاضر از این فضا استفاده می نمایند کاربران اصیل نیستند و این فضا برای آن ها ارزشمند نیست و احساس تعلقی به آن فضا ندارند و صرفاً به بهره برداری می اندیشند و به عنوان یک فضای مادی از آن استفاده می نمایند.

مدیر پایگاه تاریخی سمیران تأکید کرد: این فضا مفهوم و معنایی برای آنها ندارد، در صورتیکه سرای حاج رضا یکی از ارکان و عناصر اصلی و هویت بخش بازار است و این موضوع را می توان از تکنیک و ویژگی های کالبدی و تزئینات این بنا متوجه شد.

وی یادآور شد: کاربران امروزی سرای حاج رضا از این فضا به نحوی بهره برداری می نمایند که برایشان بیشترین استفاده مادی داشته باشد؛ درواقع با تبدیل این بنا به انبار زباله ها از این فضای تاریخی سوءاستفاده نموده اند.

ضیاآبادی با اشاره به این که ثبت تاریخی سرای حاج رضا اجرا شده است، توضیح داد: این نوع بهره برداری از فضا، آسیبی برای این کالبد باارزش تاریخی است، در این میان به وسیله میراث فرهنگی به قوه قضائیه و مدیریت ارشد استان نامه زدیم که چنین تخلفی اجرا شده است و باید با آن برخورد قانونی گردد.

وی با بیان اینکه برخورد با متخلفین با همکاری نیروی انتظامی، یگان حفاظت میراث فرهنگی و شهرداری اجرا شده است، ادامه داد: با توجه به این که متولی اصلی شهر، شهرداری است، برای همه اقدامات اجرایی در شهر باید از شهرداری جواز گرفته گردد، ما نیز ضوابط حفاظتی بنا را اعلام کردیم و موضوع را مطرح کردیم، در این میان شهرداری نیز با میراث فرهنگی مشارکت و همکاری کرد، اگر همکاری شهرداری نبود این عمل محقق نمی شد.

این کارشناس میراث فرهنگی گفت: 3 ماه پیش پاک سازی این فضا انجام شد و ضایعات به بیرون منتقل شدند اما متأسفانه دوباره شاهد جمع شدن زباله ها هستیم، پاک سازی سرای حاج رضا تا به امروز دو بار با فاصله زمانی زیادی اجرا شده است.

وی اظهار کرد: اگر هر 6 ماه این ضایعات برداشته گردد و به متخلفین اخطار داده گردد، متخلفین می فهمند که نمی توانند این فعالیت را در این فضا انجام دهند؛ اما اقدامات نظارتی اغلب پیگیری نمی گردد و زمان بر است، اما جمع آوری زباله ها باید مستمر باشد.

ضیاآبادی یادآور شد: کنترل بازار در شهر قزوین در مرز تهدید قرارگرفته است و ارزش ها و اصالت ها در حال نابودی است که این امر به ذکاوت و هوشمندی مدیریت ارشد استان و همکاری و مشارکت مسئولین مرتبط احتیاج دارد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی توضیح داد: سرای حاج رضا در حال حاضر به معضل بهداشتی زیستی در آن منطقه تبدیل شده و از خط قرمزها گذشته است، میراث فرهنگی متولی حفظ آثار تاریخی است و برای بازسازی احتیاج به مشارکت مالک یا افرادی دارد که از فضا بهره برداری می نماید.

وی یادآور شد: میراث فرهنگی حامی و پشتیبان است ولی نمی تواند خط اول باشد، میراث فرهنگی برای بازسازی فضاهای تاریخی از بخش خصوصی حمایت می نماید و اگر بخش خصوصی آمادگی خود را برای مرمت بنا اعلام کند این ارگان به ترفندهای مختلف یاری می نماید و قانون تعیین نموده صرفاً برای مرمت بنا ارائه 50 درصد هزینه توسط میراث فرهنگی صورت بگیرد.

ضیاآبادی توضیح داد: اگر بخش خصوصی خدمات خود را در فضای تاریخی بسط دهد، در قالب گردشگری می تواند از امتیازات خدمات گردشگری نیز بهره مند گردد و وام بگیرد به این صورت که 50 درصد آورده خودش را به صورت وام با 4 درصد تخفیف دریافت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تبدیل شدن سرای تاریخی حاج رضا به معضل بهداشتی قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل شدن سرای تاریخی حاج رضا به معضل بهداشتی قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید