چگونه وکیل خوب پیدا کنیم؟

به گزارش وبلاگ زرسید، خبرنگاران: حتما خیلی از شما در زندگی درگیر کار های حقوقی شده اید و متوجه شدید که به تنهایی نمی توانید از عهده مسائل پیچیده حقوقی بربیایید و به یک شخص متخصص و با تجربه در این حوزه نیاز دارید تا در کار خود پیروز شوید.

چگونه وکیل خوب پیدا کنیم؟

اینجاست که سوالاتی برای شما مطرح می شود: وکیل خوب کیست؟ وکیل خوب چه ویژگی هایی دارد؟ چطور یک وکیل متخصص پیدا کنم؟ وکیل پایه یک بهتر است یا پایه دو؟ چه نوع وکلایی داریم؟

در این مطلب سعی کردیم به همه این سوالات پاسخ دهیم. با خواندن این مقاله متوجه می شوید که یک وکیل خوب چه ویژگی هایی دارد و باید دنبال چه وکیلی بگردید.

وکیل چه کسی است؟

وکیل یا کننده یا جانشین کسی است که از طرف شخص دیگری حقوقی یا حقیقی برای عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می شود.

انواع وکیل

وکیل انواع مختلفی دارد که هرکدام در امور مربوط به خودشان مهارت دارند. همچنین شغل وکالت نیز مثل سایر صنف ها دارای دسته بندی ها و درجاتی است که در ادامه آن ها را برای شما مشخص می کنیم.

وکیل دادگستری یا قضایی

به وکیلی گفته می شود که پروانه وکالت داشته و به همین علت حق وکالت از اشخاص را در دادگاه ها و سایر مراجع قضایی دارد. برای اینکه شخصی بتواند وکیل دادگستری شود، باید در رشته حقوق تحصیل نموده و پس آن با قبولی در آزمون وکالت، از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، پروانه وکالت دادگستری دریافت کند.

وکیل اداری

به هر شخصی گفته می شود که به موجب یک قرارداد وکالت اداری (که ممکن است دست نویس باشد یا در دفاتر اسناد رسمی امضا شده باشد) وکیل کاری شخصی شده است تا در ادارات مختلف، کار های اداری شخص دیگری را انجام دهد. توجه داشته باشید که اولا، وکیل اداری می تواند هر شخصی، با سواد یا بیسواد، با هر نوع تحصیلات و هر سابقه ای باشد و هیچ مجوز یا ویژگی خاصی در وکیل اداری مورد نیاز نیست.

دوما، وکیل اداری صرفا حق مراجعه به ادارات را دارد و به هیچ وجه حق وکالت در مراجع قضایی، ارائه مشاوره حقوقی، مداخله در کار های قضایی و دفاع از موکل در دادگاه را ندارد و همانطور که گفته شد، در صورت مداخله در این امور وفق قانون وکالت مورد مجازات قرار خواهد گرفت.

وکیل پایه یک دادگستری

وکلای پایه یک دادگستری بهترین و مجرب ترین نوع وکلا از حیث تجربه و سلسله مراتب در بین انواع وکلا هستند. وکیل پایه یک دادگستری برای اینکه بتواند به این درجه در حرفه خود برسد باید:

  • حداقل دارای مدرک لیسانس در رشته حقوق باشد.
  • در آزمون سخت و طاقت فرسای وکالت شرکت نموده و از بین ده ها هزار نفر پذیرفته شده باشد.
  • صلاحیت عمومی، اخلاقی و مذهبی او بر اساس استعلامات مختلف تایید شده باشد.
  • دوره سخت کارآموزی وکالت و تکالیف مختلف آن را که حدود دو سال است سپری نموده باشد.
  • دوره وکالت پایه دو دادگستری را تمام نموده باشد. (فقط وکلای ماده 187)
  • آزمون های متعدد تشریحی و مصاحبه های علمی (موسوم به اختبار) را با موفقیت پشت سر گذرانده باشد.

افرادی که بتوانند این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارند، در نهایت درجه وکیل پایه یک دادگستری را دریافت می کنند. وکلای پایه یک می توانند در تمامی محاکم حقوقی و کیفری، در تمام دادگاه ها و در تمام مراحل مختلف رسیدگی قضایی شرکت نموده و هیچ محدودیتی برای پذیرش وکالت افراد یا شرکت ها ندارند.

وکیل پایه 2 دادگستری

وکلای پایه دو دارای اختیارات محدودتری هستند. وکیل پایه دو صرفا حق شرکت در محاکم کیفری را دارد که به جرم های تعزیری مستوجب حبس کمتر از 10 سال و شلاق و جزای نقدی و اقدامات تامینی رسیدگی می کنند. همچنین، اختیارات وکیل پایه دو در محاکم حقوقی نیز محدودتر است. وکیل پایه دو صرفا می تواند در محاکم حقوقی با خواسته کمتر از 500 میلیون ریال و یا در پرونده هایی با خواسته غیر مالی (به استثنای دعاوی مربوط به اختلاف در اصل نکاح، اصل طلاق، اثبات و نفی نسب) پرونده قبول نموده و وکالت انجام دهد.

نکته مهم اینست که صرفا وکلای مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضائیه پس از گذراندن دوره کارآموزی و پیش از رسیدن به درجه وکالت پایه یک دادگستری، پروانه وکالت پایه دو را دریافت می کنند و وکلای کانون وکلای دادگستری، مستقیما پس از طی دوره کارآموزی، وکیل پایه یک شناخته می شوند.

ویژگی های وکیل خوب

وکیل امانت دار

وکیل هم مثل پزشک محرم اسرار است و ممکن است به سبب ماهیت شغلی خود با واقعیت ها و اسرار زیادی از سوی موکلین خود روبه رو شود که اخلاق حرفه ای ایجاب می نماید که اسرار را به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی فاش نکند.

وکیل متخصص

یکی از مهم ترین ویژگی های یک وکیل خوب را می توان تخصص او دانست. امروزه تمام کار ها تخصصی تر شده و کیفیت خدمات قابل ارائه در تمام رشته های علمی، به شکل قابل ملاحظه ای افزایش پیدا نموده است.

همواره می بینیم که مردم در مواجهه با بیماری و کسالت های جدی، به دنبال پزشک متخصص یا فوق تخصص می گردند. همین موضوع در مسائل دیگر هم قابل مشاهده است.

با این حال، متاسفانه وکالت که حرفه ای بسیار دقیق و پیچیده محسوب می شود در ایران به شکل عمومی و غیر تخصصی انجام می شود. پس یکی از مهم ترین معیار هایی که در انتخاب یک وکیل خوب باید لحاظ شود، تخصص و آگاهی علمی او در همان موضوع است.

وکیل باتجربه

چه بسیار وکلایی که به دلیل تجربیات متعدد در پرونده های حقوقی با یک موضوع خاص، راه حل هایی برای مسائل حقوقی شما می شناسند که وکلای دیگر از آن بی خبر هستند.

درست است که شناسایی تجربه یک وکیل با ابزار های سنتی مشکل است، اما شما باید با مقایسه کردن و پرس وجو، وکیل باتجربه در حوزه مورد بررسی را پیدا کنید.

وکیل صادق و درستکار

صداقت و راستگویی، تاثیر بسزایی در پیشرفت و ارتقای شغلی دارد، صداقت در این حرفه هم از مهمترین اصول کاری است. یک وکیل صادق و درستکار فقط به فکر حق الوکاله خود نبوده و موکل را بی خودی درگیر پروسه های طولانی و وقت گیر نمی نماید.

وکیل با روابط عمومی قوی

وکیلی که دارای قدرت برقراری ارتباط سریع و موثر با سایرین باشد، احتمال موفقیت بیشتری را در کار خود رقم می زند. از سویی، وکیل دارای ارتباطات قوی به شبکه ای از دوستان و همکاران خود دسترسی دارد که می تواند با مشورت و کسب نظر تخصصی از آن ها، از تجربیاتشان در پرونده های مشابه نیز استفاده کند. از سویی دیگر، چنین شخصی توانایی بیشتری در برقراری ارتباط موثر و انتقال نظر و استدلال خود به قاضی و کارمندان قضایی دارد و احتمالاً راحت تر می تواند حقیقت را به اثبات برساند.

با توجه به این ویژگی ها می توانید بهترین وکیل را برای کار های حقوقی خود انتخاب کنید.

منابع: dadpardaz، vindad

منبع: برترین ها

به "چگونه وکیل خوب پیدا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه وکیل خوب پیدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید