چامسکی: کنگره احتمالاً ترامپ را استیضاح خواهد نمود اما سنا نه، آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، فقط می خواهد شکنجه مالی دهد

به گزارش وبلاگ زرسید، اینترسپت نوشت: نوام چامسکی، زبان شناس و نظریه پرداز سیاسی یکی از بزرگ ترین و البته جدی ترین منتقدان ترامپ است. این نظریه پرداز که از دهه 1960 تاکنون، در مواردی چون بحران موشکی کوبا، جنگ سرد، جنگ ویتنام، واترگیت، دوران ریگان، جنگ عراق و… علیه مداخله جویی ایالات متحده فعالیت نموده، اخیرا در مصاحبه با اینترسپت نقدها تندی از ترامپ به عمل آورده است.

چامسکی: کنگره احتمالاً ترامپ را استیضاح خواهد نمود اما سنا نه، آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، فقط می خواهد شکنجه مالی دهد

چامسکی که بیش از نیم قرن منتقد رئیس جمهور و به خصوص سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بوده، درباره امکان بروز درگیری نظامی میان آمریکا و جمهوری اسلامی ایران می گوید: چشم انداز جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران چندان خطرناک نیست. گفتنش سخت است و فکر نمی کنم دولت ترامپ بتواند پاسخ دهد. اما فکر نمی کنم ترامپ دنبال جنگ با ایران باشد. جنگ می تواند تبعات و تأثیرات شدیدی در مناطقی بسیار وسیع تر از کشورهای درگیر داشته باشد. مثلا در فراوری نفت عربستان سعودی، که عمده فراوریش در شمال شرقی این کشور در مناطق شیعه نشین، بسیار نزدیک به ایران صورت می گیرد. جمهوری اسلامی ایران توانایی های موشکی بالایی دارد و می تواند یکی از فراورینمایندگان اصلی نفت دنیا را ویران کند. جنگ البته عواقب بسیار دیگری نیز در پی خواهد داشت. بنابراین فکر نمی کنم آمریکا خواستار جنگ با ایران باشد. آمریکا فقط می خواهد این کشور را شکنجه مالی دهد، به این امید که نابودی اقتصاد منجر به ایجاد بعضی از شکاف ها در داخل ایران گردد. اما هر گونه حادثه تصادفی در خلیج فارس می تواند کنترل اوضاع را از دست طرفین خارج کند و منجر به درگیری گردد..

نوام چامسکی که حالا در نود سالگی جلوه بارزی از یک قهرمان روشنفکر است، ترامپ را غیر قابل قیاس با دیگر روسای جمهور آمریکا می داند: او مثل تمام دیوانه هایی است که از حزب جمهوری خواه سر بر آورده اند، با این تفاوت که حزب جلوی ورود آن ها را به انتخابات گرفت، اما نتوانست ترامپ را شکست دهد. و مردی به ریاست جمهوری رسید که یک مالیخولیایی خودشیفته بود، کسی که مانند یک کودک سه ساله از این فرصت لذت می برد. سیاست های ترامپ را تنها بر این اساس می توان تحلیل کرد: من. هر چیزی که به نفع من باشد باید انجام داد و مهم نیست که عواقب آن چه باشد. حتی اگر دنیا را ویران می نماید، باز هم اشکالی ندارد.

چامسکی درباره استیضاح ترامپ هم می گوید: ترامپ 100 بار شایسته استیضاح است. چون یک کلاهبردار بزرگ است. در این شکی نیست. اما آیا این استیضاح از نظر سیاسی عاقلانه است؟ من صراحتاً به آن شک دارم. مثل گزارش مولر که آن نیز فکر می کنم یک اشتباه سیاسی بود. آنچه در ادامه اتفاق خواهد افتاد این است: کنگره احتمالاً ترامپ را استیضاح خواهد نمود، سناتورهای جمهوری خواه مجلس سنا اما مطلع به پایگاه رای آوری ترامپ درخواست استیضاح را رد خواهند کرد. در نهایت هم ترامپ سلامت از جریان بیرون خواهد آمد و به مردم خواهد گفت که دموکرات های خائن سعی داشتند نتایج رای شما را از دست تان درآورند و بنابراین باید دوباره به من رأی دهید.

چامسکی دموکرات ها را هم از تیغ نقدها مصون نمی گذارد: در خصوص استیضاح اوبین چیزی که باید مدنظر قرار داد این است که دموکرات ها پس از جرم و جنایات بزرگ ترامپ به دنبال اش نرفته اند، بلکه به این دلیل که علیه یک دموکرات صاحبنام عمل نموده است، دنبال قضیه را گرفته اند. آیا این چیزی را به شما یادآوری می نماید؟ بله. واترگیت. در زمان واترگیت هم دموکرات ها دنبال جنایات بزرگ نیکسون نرفتند. دلیل تهاجم آن ها این بود که به حزب دموکرات حمله نموده بود. بنابراین می بینید که دموکرات ها فقط از خودشان محافظت می نمایند.

منبع: شفقنا

منبع: انتخاب

به "چامسکی: کنگره احتمالاً ترامپ را استیضاح خواهد نمود اما سنا نه، آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، فقط می خواهد شکنجه مالی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چامسکی: کنگره احتمالاً ترامپ را استیضاح خواهد نمود اما سنا نه، آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، فقط می خواهد شکنجه مالی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید